Tam 20 yıl olmuş.

2004 yılında TMMOB’nin 50. kuruluş yılı için 2002 yılında başlattığımız Mühendislik-Mimarlık Öyküleri projesine başlayalı tam 20 yıl olmuş.

O günlerde birlikte olduğumuz bu çekirdek kadro, artık bir çelik kadro olarak tam 20 yıldır, aynı azim ve inançla bu çalışmayı sürdürüyor.

Yola çıktığımız o günlerde bu kitabın bu denli uzun soluklu bir çalışma olacağını kestirememiştik. Ancak ilk kitabın gördüğü yakın ilgi ikinci ve üçüncü kitabı çıkarmamıza neden oldu.

Daha sonraki yıllarda bizde bu işin peşini bırakmak istemedik.

Bu toprakların sanayi tarihini ve mühendis ve mimarların alın terini olabildiğince kaleme alıp sizlere aktarmak istedik.

Her kitabın taslağını bitirdiğimizde “tamam artık, anlatılacak herşeyi aktardık, bundan daha fazlası yazılmaz” dediğimizde anlatmadığımız, aktarmadığımız ve yazılmazsa yazık olacağını düşündüğümüz yeni öyküler bulduk.

20 yıl önce yola çıktığımız o çelik kadro, ilk günkü heyecanı ile Mühendislik-Mimarlık Öyküleri’ni yayınlamaya devam ediyor. 

Bu kitapta, ilk ele aldığımız öykü “Mühendislik Tarihi” oldu. Muharrem Kılıç’ın anlatımı ve kendi deyimiyle “Bir Anarşist Mühendis Çetin Uygur”u ve Yıldırım Yavuz’un kaleminden “Ankara Gar Kompleksi”ne bu kitapta yer verdik.

İnşa edildiği dönemden itibaren çevresiyle olan ilişkisi nedeniyle büyük önem taşıyan “Kars Demiryolu Projesi”ni bizlere Merve Arslan Çinko ve Zeynep Eres aktardı.

Yine bir demiryolu öyküsü olan “Selim Sırrı Paşa Ve İzmit-Ankara Demiryolu Serüveni”ni bizlere Turgut Karaçoban anlattı.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın en önemli yayın organlarından Mavi Gezegen’de yayınlanan “İlk Kadın Jeolog” adlı çalışma da bu kitapta yer aldı.

İşletme Mühendisliği’nin İTÜ ve Marmara Üniversitesi’nin unutulmaz hocalarından Prof. Zeyyat Hatipoğlu’nu bizlere Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy anlatıyor.

Turhal Şeker Fabrikası’nın acıklı öyküsünü internet ortamından toparladığımız yazılarla bizler kaleme almaya çalıştık. Ayrıca her kitapta olduğu gibi, bu yayında da bizlerden öyküler yer aldı. 20 yıllık yol arkadaşım Mahmut Kiper, Ankara Rüzgar Tüneli’ni bizlere aktardı.

Ayrıca “Cumhuriyeti Afişleyen Adam” başlıklı yazısında da mühendis-mimarlarca kurulan, üretilen, geliştirilenlerin topluma tanıtımında ve yapılanların sahiplenilmesinde çok değerli bir rol üstlenmiş olması İhap Hulusi’yi bizlere aktarıyor.

Ve “Bir Ömürdür Şantiye” ile “Bir Ömürdür Vardiya”nın ardından  “Bir Ömürdür Fabrika” başlıklı naçizane yazım ile bu grubun üçlemesini de tamamlamanın gururunu yaşıyorum.

Mimarlık-Mühendislik Öyküleri serisinin 9. kitabını değerli dostlarım metalurji mühendisi Mahmut Kiper ve makina mühendisi Melih Şahin'le birlikte hazırladık.

Her kitapta olduğu gibi TMMOB’nin değerli emektarı Dijle Göksoy Konuk tasarım ve mizanpaj konusunda bizlere destek verdi.

Ancak en büyük desteği TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ve 45. dönem TMMOB Yönetim Kurulu’ndan gördük.

Mühendislerin ve mimarların, toplumun ihtiyaçlarını bilimsel bilgiyi kullanarak karşılama misyonları, kalkınma, sanayileşme, hakça paylaşma hedefleri, bu amaçlara ulaşmak için çabaları halen sürmekte.

Mühendislik Mimarlık Öyküleri-IX adlı kitabımızdaki öyküleri okurken, mühendislerimizin ve mimarlarımızın geçmişteki serüvenine tanıklık etmekle kalmayacak, aynı zamanda kalkınma tarihimizden kesitler de göreceksiniz.

Beğeneceğiniz umuduyla …

(Kitabı buradan okuyabilirsiniz...)

Nadir Avşaroğlu
Maden Mühendisi

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)