Koronavirüs nedeniyle hangi ülke 'ek bütçe'den kültür sanata ne kadar pay ayırdı?

Normal şartlarda bile devletin ve özel kurumların desteğiyle ayakta kalabilen bir alan olan 'kültür-sanat' alanı, koronavirüs salgını nedeniyle en büyük darbeyi yiyen alanlardan oldu.

news-details
Haberler

 

Virüs salgınıyla kültür-sanat da 'küresel' çapta darbe yedi.

Müzeler, sanat galerileri kapandı, konserler ve festivaller iptal edildi, sinema salonları kepenk indirdi, tiyatrolar perdeleri çekti.

Hayatını bu sektörden kazanan milyonlarca insan şimdi zor durumda. Türkiye’de devlet sinemaya, tiyatroya az da olsa yaptığı yardımlara devam ediyor ama son yaşananlardan sonra özel bir çalışma yapılmadı.

Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz dünyada koronavirüs nedeniyle "ek bütçe- açıklayan ülkelerin virüsten en büyük darbeyi yiyen kültür-sanat alanına ne kadar bütçe ayırdıklarını araştırdı.

İhsan Yılmazın yazısı şöyle:

* Kültür-sanat sektörüne sırasıyla ABD 307.5 milyon dolar, Singapur 55 milyon Singapur Doları yatırım yapacağını açıklarken, İtalya devleti hem kültür-sanat hem de turizm sektörü için 130 milyon Euro ayıracağını belirtti.

* Kanada hükümetine bağlı The Canada Revenue Agency, acil destek yardımı kapsamında 5 milyar dolar istihdam sigortası için uygun olmayan ve işlerini kaybeden veya COVID-19 nedeniyle saatlerini kısaltan, sanatçılar ve kültür çalışanları da dahil olmak üzere işçilere fayda sağlamayı hedefliyor.

* Almanya hükümeti kültür-sanat, medya ve yaratıcı sektör çalışanları dahil olmak üzere küçük işletmelere ve serbest çalışanlara destek olmak için 50 milyar Euro ayıracağını duyurdu.

 *İskoçya hükümetine bağlı Creative Scotland, kültür-sanat sektörü için 2 milyon pound değerinde iki yeni fon kuracağını açıklarken Hong Kong hükümetine kültür politikaları konusunda öneri sunan Hong Kong Arts Development Council 55 milyon Hong Kong doları değerinde, sanat ve kültür sektörüne destek programı yaratacağını duyurdu.

* Avustralya’da bulunan Melbourne şehri sanatçıların ve yaratıcıların yeni çalışmalara ve dijital sunumlara yatırım yapmaları için 2 milyon Avustralya Doları değerinde hibe programı açıklarken, Sydney şehri ise ‘Business, Arts and Creative Support’ paketi kapsamında desteği 25 milyondan 72.5 milyon Avustralya Doları’na çıkaracağını açıkladı.

* Estonya ise kültürel ve sportif etkinliklerin ve faaliyetlerin iptali nedeniyle kaybedilen geliri kısmen telafi etmek için ilk 3 milyon Euro’luk destek planını açıkladı.

* Yeni Zelanda devletinin sanat geliştirme ajansı Creative New Zealand da 80 sanat organizasyonuna 4.5 milyon dolarlık acil finansman ve sanatçılara ‘esneklik hibeleri’ yaratacağını duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..