Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan'a ait THE ARCHITECTURE HERITAGE OF EDIRNE kitabı uluslararası akademik yayınevi BENTHAM BOOKS tarafından yayınlandı.

Trakya Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde yaklaşık 14 yıl çalışan ve daha sonraki kariyerini Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde profesör olarak sürdüren Nevnihal Erdoğan Edirne kenti üzerine yapmış olduğu çok sayıdaki nitelikli yayınla tanınmaktaydı. 2013- 2016 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi dekanlığını da yürüten Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ulusal ve uluslararası yayınevlerinden çıkmış çok sayıdaki inceleme kitapları ile tanınmaktadır.  THE ARCHITECTURE HERITAGE OF EDIRNE adlı son kitabı, Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu tarihi kentin mimari mirasını uluslararası kültür evrenine bir kez daha tanıtmakta.

Kitaba ait link ve yayınevi açıklamasının Türkçesi aşağıdadır.

https://www.eurekaselect.com/ebook_volume/3682...

Edirne, çağlar boyunca medeniyetlerin yoğunlaştığı, eşsiz bir mimari mirasa ve tarihi öneme sahip canlı bir şehirdir. Sinan'dan kalma Selimiye Camii, On Beşinci Yüzyıl’dan kalma Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Sultan İkinci Beyazid Camii gibi yapılar ve çok sayıdaki külliyesi, imarethaneleri, darüşşifaları, hanları, hamamları, köprüleri, kervansarayları Osmanlı-İslam sanatının incelikli örnekleridir.

“The Architecture Heritage of Edirne” kitabı, kentin mimari mirasına bir keşif niteliği taşıyor. Edirne'nin geçirdiği tüm dönemlere ait eserler üzerinden geçmişe tarihsel bir perspektifle yaklaşıyor. Edirne'nin tarihiyle başlayan kitap, tarihi mahalle, merkez ilçe ve günümüz kentindeki tarihi mimarinin detaylarına iniyor. Kitapta, her bir önemli semtin mimarisi, anıtları ve sit alanlarına ilişkin notlar yer alıyor. Bunu Edirne'nin eski semtlerinin mimarisine ilişkin bilgiler izliyor. Kitap, yazarın Edirne'nin hem geçmişteki hem de günümüzdeki sosyal ve ekonomik dokusuna ilişkin yorumlarıyla sona ermektedir.

Bu bölümde kentin geleneksel adetleri, dansları, kıyafetleri ve ekonomik yapısı ayrıntılarıyla anlatılıyor. Kitap, kent tarihi, mimari miras ve tasarım, güzel sanatlar, beşerî ve sosyal bilimler alanlarında çalışan akademisyenler ve meraklılar için önemli bir kaynak niteliğindedir. Kitapta yer alan bilgilerin genişliği, kitabı aynı zamanda kentle ilgilenen herkes için bir kaynak haline getirmektedir. (Basın bülteni)

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)