Federal Meclis'in her üyesine Anayasanın 48'inci maddesinin 3'üncü paragrafı gereği milletvekillerinin ikinci bir gelir kaynağına ihtiyaç duymasına gerekmeyecek şekilde, federal yönetime bağlı bir üst mahkemede görevli kıdemsiz bir hakimin maaşı temel alınarak  (Haziran 2021 itibariyle) aylık brüt 10.083.47 EUR ödenek verilmektedir. Bunun için vergi ödemek zorundalar.

Ayrıca, aylık 4.560,69 Euro (Haziran 2021 itibariyle) sabit oranlı bir ücret vardır. Bu vergiden muaftır ve Federal Meclis yetkisi kapsamındaki harcamalar için tasarlanmıştır... Her vekil bu bütçe ile Federal Meclis'te seçim bölgesinde görevlendirdiği iki çalışanını ve seçim bölgesindeki ofisinin masraflarını, ayrıca Berlin'de tutacağı ikinci evinin kirasını karşılamak zorunda.

Bir milletvekili, ofis ve işyerini donatmak için 12 bin avro daha harcayabilir. Kırtasiye, Lüks bir kahve makinesi, dijital kameralar, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarı televizyonlar ve diğer ihtiyaçlarını (Haziran 2021 itibariyle) satın alaabilir. Bu sabit orana "İnternet ve iletişim sabit oranı / ?Ofis fonları sabit oranı" denir. Ancak bu miktar peşin para olarak ödenmiyor. İhtiyaçların ısmarlanıp bedellerinin karşılanması şeklinde işleyen bir kalem.

HİZMET ARAÇLARI

Federal Meclis üyesinin de birkaç çalışanı olduğundan, onlara da ödeme yapılması gerekir. Onlar için ayda 22.795 Euroya kadar (Haziran 2021 itibariyle) harcayabilir. Milletvekilleri bütün yıla dağılmış olan 20 meclis genel oturum haftasında Berlin'de bulunmakla yükümlü. Görev için her vekil, çalışanları ve kendisinin kullanımı amacıyla 54 metrekarelik bir ofise sahip. İletişim için gerekli araç-gereç ve mobilya ihtiyacı da devlet tarafından karşılanıyor. Ancak vekiller hizmet araçlarını Berlin ve çevresinde kullanabiliyor. Diğer seyahatleri içinse Alman demiryolları Deutsche Bahn'dan bir senelik toplu taşıma kartı alabiliyorlar. Ülke içi uçuşlardaki bilet ücretleri de fatura beyan ettikleri zaman geri ödeniyor. Bunun için tek şartsa söz konusu masrafları sadece vekilliğiyle bağlantı işlerde yapmış olmaları.

MONTBLANC SKANDALI

Alman siyaseti 2009 yılında "Montblanc Skandalı" olarak anılan bir pahalı kalem vakasıyla çalkalanmıştı. 100'den fazla vekil, lüks Montblanc markası tükenmez ve dolma kalemler ısmarlamış, 68 bin euro değerindeki bu pahalı gider üzerine dönemin Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert (Hristiyan Demokrat Birlik üyesi) 2010'da ısmarlanabilecek ihtiyaçlar listesini yeniden düzenlemiş, lüks giderlerin hepsini kapsam dışı bırakılmıştı.

VEKİLLERİN YAN GELİRLERİ

Almanya'da kimi milletvekilleri yüzünden yan gelir konusu sıklıkla tartışma konusu oluyor ve gündeme geliyor. Vekilliğin yanı sıra başka işlerden veya önceki işinden para kazanmaya devam etmesi halinde vekiller bunu zaten Federal Meclis İdare Dairesi'ne bildirmekle yükümlü. Geçen hükümet döneminde vekillerin üçte biri bir yan gelir beyanında bulunmuştu.

Göreve bağlı olarak, daha fazla kazanmanın başka yolları da var: Parlamento grup başkanı, bir parlamento grubunun parlamento yöneticisi, komisyon başkanları ve Federal Şansölye ayda birkaç bin avroya kadar ek prim alırlar.

Maaşa ek olarak, emeklilik hakları da hafife alınmamalıdır: Her yıl Federal Meclis üyesi 239 Euro (Haziran 2021 itibariyle) tutarında emeklilik hakkı kazanır.

VEKİLLER HEDİYE ALABİLİR Mİ?

Şeffaflığa ilişkin düzenlemeler yürürlüğe girmeden once önce Almanya'da vekiller, karşılığında kendilerinden bir talepte bulunulmayacağına ilişkin bir taahhütle sınırsız derecede hediye kabul edebiliyordu. Rüşvet veya yolsuzluk ise zaten yasal hükümlülüğü olan bir suç.

Yeni düzenlemede ise milletvekillerinin para bağışı kabul etmeleri ve vekillik görevleriyle bağlantılı olarak herhangi bir etkinlikte para karşılığı konuşma yapmaları yasaklandı. Görevleri nedeniyle sık sık etkinlik, toplantı ve görüşmelere katılan vekillerin –misafir- olarak 200 euro miktarını geçmeyen durumlarda mümkün. Bundan daha pahalı hediyeler geldiyse milletvekili bunları Federal Meclis Başkanlığı'na teslim edebilir veya hediyenin para olarak bedelini hazine kasasına ödeyerek bu hediyeyi sahip olabilir.

ŞEFFAFLIK ZORUNLULUĞU

Milletvekillerinin adının da geçtiği korona maskesi ile bağlantılı skandallar üzerine 2021 yılında konuyla ilgili yasal düzenlemeler sertleştirildi. Buna göre, milletvekilleri yan gelirlerinin aylık Bin yıllık ise Üç bin euroyu geçmesi durumunda kuruşuna kadar meclis idaresine bildirmek zorundadır. Şirket ortaklıklarına yüzde 5'den fazla katılmaları durumunda bunu da bildirmekle yükümlüler.

Pandemi döneminde ortaya çıkan maske skandallarında, özellikle CDU ve CSU üyesi bazı vekillerin federal ve eyalet düzeyinde bakanlıklara dağıtılan maskelerin alımına aracılık ettikleri için milyonlarca euro değerinde komisyon aldıkları ortaya çıkmış, bu durum tepkilere neden olmuştu. Bu skandaldan sonra milletvekillerinin artık ücret alarak lobi çalışmalarında görev alması yasaklandı.

https://www.bundestag.de/abgeordnete/mdb_diaeten

https://www.abgeordnetenwatch.de/blog/wahlen-parlamente/bundestagsabgeordnete-erhielten-45-millionen-euro-an-zuschlaegen

Erdem Buyrukçu
Ggerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)