Açılış öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan festival direktörü Kerem Ayan, Süreyya Operası'nda açılış yapıyor olmaktan ötürü mutlu olduklarını dile getirerek, "Bu yıl yaşadığımız felaketlerden ötürü üzücü başladık ama umarım bundan sonra daha iyiyi gidecektir her şey. Bunun umuduyla biz de festivalimizi başlatıyoruz." dedi.

Ayan, festivalin film gösterimlerinin 6 salonda gerçekleştireceklerini belirterek, bu yıl farklı olarak William Friedkin retrospektif bölümünde de 9 filmin izleyicilerle buluşacağını aktardı.

Açılışta "Sinema Onur Ödülü"nün ilki oyuncu Kayhan Yıldızoğlu'na sunuldu. Tören gecesine katılamayan Yıldızoğlu'nun ödülünü torunu Zeynep Aybar aldı.

Festivalin ikinci "Sinema Onur Ödülü" ünlü oyuncu Nevra Serezli'ye verildi.

Ödülünü oyuncu Metin Akpınar'ın elinden alan Serezli, "Gerçekten büyük sürpriz oldu, yani Brad Pitt gelse bu kadar mutlu olmazdım. Onur Ödülü almak çok değerli bir şey. Fakat bunu Metin Akpınar'ın elinden almak çok farklı bir şey. Metin ve Zeki'yle birlikte oynayabilmek herkesin isteyeceği bir şey. Sahnede onlardan çok şey öğrendim. İKSV, 50 yıldır sanata katkı sunuyor ama ben onlardan daha eskiyim. Sinema adına bir ödül almak da beni ayrıca mutlu etti." ifadelerini kullandı.

Sunuculuğunu Ali İhsan Varol'un üstlendiği 42. İstanbul Film Festivali açılış töreninde festivalin Sinema Onur Ödülleri'nin yanı sıra festivale katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verildi.

Törenin ardından Sundance Film Festivali'nde "Dünya Sineması" dram kategorisinde "Büyük Jüri Ödülü"nü kazanan Charlotte Regan'ın yönettiği "Hırçın" filmi gösterildi.

42. İstanbul Film Festivali'nde Türk ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 18 Nisan'a kadar festival takipçileriyle bir araya gelecek.

42. İstanbul Film Festivali’nde, 12 gün boyunca 14 bölümde 84 ülkeden 160 yönetmenin 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmi gösterilecek. Festival her yıl olduğu gibi usta yönetmenlerin son filmleri ve dünya festivallerinin beklenen filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak.

Festivalin bu yılki programında Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan Küçük Evren, Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan’ı kazanan Hayatın Tüm Acıları ve Güzellikleri’nin yanı sıra François Ozon, Christian Petzold, Hong Sang-soo ve Fatih Akın gibi usta yönetmenlerin son filmleri de yer alıyor. 

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak.

Festival programını buradan inceleyebilir, çizelgeyi ise buradan indirebilirsiniz.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)