Kitap

İzak Babel'in Kızıl Süvariler'i yayınlandı

Binazir Haşimzade'nin çevirdiği İzak Babel’in öyküleri Kızıl Süvariler Ketebe Yayınları'ndan yayınlarınca yayınlandı.

İzak Babel'in Kızıl Süvariler'i yayınlandı
18-02-2023 23:31
19-02-2023 16:43

Sovyet edebiyatının en büyük temsilcilerinden biri olarak kabul edilen İzak Babel’in öyküleri, okuruna incelikli bir mizah sunar.

Babel öykülerinde neşe ve keder, kara mizahın tekinsiz avlusunda birlikte yürür.

Öte yandan onun karakterleri daima trajik olanın kıyısında durur ve terazinin kefesi hep biraz kederden yanadır.

Binazir Haşimzade’nin titiz çevirisiyle Rusça aslından Türkçeye aktarılan bu külliyat, onun başta şaheserleri Kızıl Süvariler ve Odessa Öyküleri olmak üzere bütün öykülerini içeriyor.

Okurlar, onun öykülerinin görkemine kendilerini kaptırdığında, sağlığında kendisine yöneltilen haksız eleştiriler karşısında Babel’in neden sürekli “susmaktaki ustalığını” vurguladığını anlayacaktır. (Tanıtım bülteninden)

İZAK BABEL KİMDİR? 

Temmuz 1894'te şimdiki Ukrayna'da Odesa'nın bir Yahudi köyünde doğdu. Babel'in ilk öyküsü ‘Eski Şloyme’ Огни dergisinde 1917 yılında yayımlandı. Petrograd üniversitesi hukuk fakültesinde okudu.  Fransız öykü yazarları Gustav Flaubert ve Guy de Maupassant’tan etkilendi.  

Yahudi toplumunun Çarlık Rusyasında yaşadığı acıları öykülerinde hissettirdi. Acılarla beraber hüzün de öykülerinin başat unsuru oldu.

Sovyet Rusya'da 1930'ların ilk yarısında üne kavuştu. İlk kitabı Odessa Masalları 1924 yılında bir dergide yayımlandı ve bununla mişhur oldu. İki yıl sonra 1926'da ikinci kitabı Kızıl Süvariler'le yönetimin de desteğini alarak adı daha çok duyuldu.

Kızıl Oɾdu'da çeşitli göɾevlerde bulundu.Кazak 1. Süvaɾi Oɾdusu'nda savaştı. Gençliğinin ilk yıllarında etkilendiği Maksim Gorki, hem yakın arkadaşı, hem de danışmanıydı. Rusya'da devrim sonrası Sovyet edebiyatının en önemli yazarlarından biri oldu.

Ancak rüzgar Yahudiler aleyhine tıpkı Çarlık dönemindeki gibi olumsuz esmeye başladı. Troçki'nin dostu olmasıysa 1934'ten sonra resmî eleştirmenlerin hedefinde olmasına yetti.  

Son eseri, Gorki'nin ölümünden iki yıl sonra onun için yazdığı bir övgü kitabıydı. 1939'un ilk çeyreğinde Sovyet Gizli Servisi NKVD tarafından tutuklanarak Sibirya'da bir cezaevine hapsedildi.

Üç suçu vardı. Gorki öldürüldü diyordu.  Troçki için onunla karşılaşan birisinin ondan etkilenmemesi mümkün değil diyordu. Kamenev için dil ve edebiyat konularının en parlak ustasıdır diyordu.

Sovyet gizli servisi şefi Lavrenti Beria’nın bürosunda 26 Ocak 1940’ta ayaküstü göstermelik yargılamadan sonra ertesi günü Lubyanka cezaevinde öldürüldü.

KIZIL SÜVARİLER

Babel’in en önemli eseri olan ve 34 kısa öyküden oluşan Kızıl Süvariler yazarın Sovyet Rusya ile Polonya arasında 1. Dünya Savaşı yıllarını anlatır.  Sovyetlerin yanında çarpışan 1. Kazak Süvari ordusunda gazetecilik yaptığı yıllardaki gözlem ve anılarının hikâyeleştirilmesinden oluşuyor. 

Kızıl Süvariler baştan sona Polonya savaşını anlatıyor, ama kronolojik değil. İlk hikâye Kazak ordusunun nehri geçerek Polonya ordusu ile savaşını anlatıyor. Bir diğer hikâye Polonya ordusunun Kiev’i ele geçirmeye çalışmasını anlatırken, bir diğerinde Kazaklar Lvov önünde Polonya ordusuna yeniliyor ve geri çekilmeye başlıyor. Artık Kazak ordusunda askerî disiplin kalmamıştır ve ordu iyice vahşileşir.

  Kızıl Süvariler, Ketebe yayınları, İstanbul 2023

Babel Kızıl Süvariler’de savaşın vahşetinin ve kötülüklerinin yanında kahramanlıklarını da anlatır. Anlatımı suçlayıcı değildir. Sadece gözlemlerini, yaşadıklarını aktarır.

Kazak Ordusu’nda Yahudi düşmanlığı yaygındır. Karşılarında savaşan Polonya ordusunda da yine yaygın Yahudi düşmanlığı vardır. Savaşılan topraklarda ise yoğun olarak Yahudiler yaşamaktadır. İki ordu da birbirlerinden vakit buldukça Yahudileri karşı vahşet uygular.

Kızıl Süvariler’de ölüm, cinayet, tecavüz, ırkçılık, alkol okuyucunun suratına çarpar. Babel çok çarpıcı bir biçimde Kazak ordusunun halini anlatır. Bazen de olayları Kazakların gözünden, Kazakların bakış açısıyla verir.

Kızıl Süvariler edebiyat çevrelerinde çok beğeni kazanıyor, ama Kazak ordusunun komutanı Mareşal Semyon Budyonny Babel’i gerçekleri tahrif etmekle eleştiriyor ve derhal idam edilmesini istiyor. Edebiyat çevrelerinin basıncı ile Babel kurtuluyor.

Kızıl Süvariler’deki hikâyeler toplu olarak ilk kez Mayakovski’nin yönettiği Lef dergisinde 1924 yılında yayınlandı.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.gercekedebiyat.com&t=1695717005
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler