Kitap

Haruki Murakami'den yeni kitap: Bir Kediyi Terk Etmek

Haruki Murakami’nin Bir Kediyi Terk Etmek adlı kitabı, Ali Volkan Erdemir çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Haruki Murakami'den yeni kitap: Bir Kediyi Terk Etmek
26-05-2022 15:33
31-05-2022 07:58

Sıradan bir anı, sahile beraber bırakılan bir kedi, Murakami’nin babasına dair anılarının kapısını aralıyor. Hayatı ve hayalleri savaşla bölünen babanın öyküsünü kurgulamak, ailenin ve ülkenin de geçmişine bakmak anlamına geliyor.

Murakami, yetişkin hayatında uzak olduğu babasıyla vedalaşırken, onun hem kişisel tarihindeki yerini gösteriyor hem de hayatları savaşla bitmiş veya dağılmış bir nesle saygı duruşunda bulunuyor…     

İllüstrasyonlar: Gao Yan

Tadımlık>>>

MURAKAMİ HAKKINDA

“Yalnız” insanları en iyi anlatan romancılardan olan Haruki Murakami 1949’da Kyoto’da doğdu.

Vaseda Üniversitesi’nde klasik drama eğitimi aldı. Nobel edebiyat ödülü listelerinde her yıl ismini görmeye alışık olduğumuz Murakami 21. yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden biri; kitapları pek çok ödül aldı, eserleri tüm dünyada ellinin üzerinde dile çevrildi.

İlk romanı Rüzgârın Şarkısını dinle 1979 yılında yayınlandı, Gunzou EdebiyatÖdülü’nü aldı. Bu tarihten sonra da Haruki Murakami artık yaşamını bir yazar olarak sürdürme kararı verdi denebilir.

Murakami’nin romanlarındaki en temel ortak motif nedir diye soracak olursak yanıt: Yalnızlık ve müzik olacaktır. Kahramanlarının yalnızlığı ve müzik tüm Murakami eserlerini ortak paydası gibidir. Murakami’nin her romanının adeta kendine ait bir şarkı playlist’i de vardır. Kuyular, kediler, tuhaf genç kızlar, yalnız erkekler…

Tuhaf ve yalnız karakterler, fantastiğin, büyülü gerçekçiliğin sınırlarını zorlayan kurgular yine Murakami romanlarında alışkın olduğumuz unsurlardır.

Haruki Murakami yazarlığı bir meslek olarak yapmaya başlamadan önce Peter Cat adında bir caz barı işletmiştir. Bir zanaatkar ustalığı ve titizliğiyle işini -yazma uğraşını- yerine getiren Murakami için bir başka vazgeçilmez uğraş ise koşmak! Murakami her gün düzenli olarak koşuyor. Her yıl bir ultra maratona katılıyor.

Hiç Murakami okumamış biri için Haruki Murakami romanlarına hangi kitaptan başlamalı sorusu önemli bir soru… Bu sorunun iki yanıtı var: Gerçek Murakami’yi tanımak için Yaban Koyununun İzinde ile başlamak iyi bir yöntem.

Biraz daha yumuşak bir giriş arayanlar için ise İmkansızın Şarkısı önerilebilir. Haruki Murakami’nin Yaban Koyununun İzinde, Zemberekkuşu’nun Güncesi, İmkânsızın Şarkısı, Sınırın Güneyinde–Güneşin Batısında, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, 1Q84, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları, Koşmasaydım Yazamazdım, Uyku, Kadınsız Erkekler, Sputnik Sevgilim, Tuhaf Kütüphane, Karanlıktan Sonra, Fırın Saldırısı, Rüzgârın Şarkısını Dinle, Kumandanı Öldürmek, Doğum Günü Kızı, Dans Dans Dans, Pinball 1973 isimli kitapları da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Tüm eserleri Doğan kitap tarafından yayımlanan Haruki Murakami’nin Türkçe’de 21 kitabı bulunuyor.

“Yürek” kelimesini kullanmayı seven bir yazar Murakami. 1Q84 romanının en güzel cümlesi “Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter hayatın kurtulmuş demektir” milyonlarca okurun da yüreklerine kazınmış bir cümledir.

Haruki Murakami kitapları: Rüzgârın Şarkısını Dinle-1979 Pinball 1973-1980

Fırın Saldırısı-1981

Yaban Koyununun İzinde-1982

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu-1985

İmkânsızın Şarkısı-1987

Dans Dans Dans-1988

Uyku-1992

Zemberekkuşu’nun Güncesi-1997

Sputnik Sevgilim-1999

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında-2000

Sahilde Kafka -2002

Karanlıktan Sonra-2004

Tuhaf Kütüphane-2005

Koşmasaydım Yazamazdım-2008 

Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları-2013

Kadınsız Erkekler-2014

Kumandanı Öldürmek-2017

(Tanıtım metninden)

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler