Sinema

Berlin Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

73. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde yönetmen Nicolas Philibert'in 'Sur l'Adamant' filmi 'Altın Ayı' ödülünü kazandı.

Berlin Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu
26-02-2023 01:21
26-02-2023 01:29

73. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde ( Berlinale), en iyi film dalında verilen "Altın Ayı" ödülünü yönetmen Nicolas Philibert'in "Sur l'Adamant" belgesel filmi aldı.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki törenle verilen ödül, Paris'te bir akıl hastanesindeki günlük hayatı anlatan filme gitti.

ABD'li yönetmen, oyuncu ve senarist Kristen Stewart'in jüri başkanlığını yaptığı festivalin diğer ödüllerinde, En İyi Başrol Oyuncu dalında "Gümüş Ayı" ödülünü 8 yaşındaki bir kızı canlandıran İspanyol oyuncu Sofia Otero kazandı.

En İyi Yönetmen ödülünü ise "Le Grand Chariot" filmiyle Fransız yönetmen Philippe Garrel ve Jüri Büyük Ödülü'nü "Roter Himmel" adlı filmiyle yönetmen Christian Petzold alırken, En İyi Belgesel dalında 40 bin avroluk ödül Meksika'da bir dağ köyündeki hayatı anlatan Tatiana Huezo'nun "The Echo" filmi oldu.

16 Şubat'ta başlayan 73. Berlinale'de 19 film "Altın Ayı" ödülü için yarıştı. 67 ülkeden 283 filmin gösterildiği festivalin kapanışında en iyi film ödülü Fransız yönetmen Nicolas Philibert'in "Sur l'Adamant" filmiyle oldu.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler