Yusuf Kaplan: Yeni bir dünya kurulacak İslam kilit rol oynayacak!

news-details
Haberler

 

Yenişafak yazarı  Yusuf Kaplan bugünkü yazısında yine tartışılacak düşünceler ileri sürdü.

"Tarihte görülen ender genel salgınlardan birini yaşıyor insanlık. Büyük salgınlara, savaşlara, âfetlere en dirençli insan tipi Müslüman insan tipidir." diyen Kaplan "Müslüman, havf ve reca, umutla korku arasında yaşayan kişidir. O yüzden Müslüman insan tipi, her şerde hayır, her hayırda şer olabileceği psikolojisiyle yaşar. Bu da onu diri, canlı ve dirençli kılar. İnancınız ne kadar güçlü olursa, direnciniz, zorlukları aşma gücünüz de o kadar güçlü olur." iddiasında bulundu.

"Virüsten önce"ki düzeni yerden yere vuran Kaplan bu dönemi "Pornografik dromokrasi düzeni yani insanın düşünme ve duyma melekelerini yitirmesi, hızın, hazzın ve ayartının kölesine dönüşmesi, insanı insanî özelliklerinden uzaklaştırıyor, sadece yiyen, içen, tüketen, çiftleşen bir hayvan derekesine" düşüren günahkar bir dönem olarak değerlendiriyor.

Kaplan, "Dünyayı ölümle tehdit eden virüs, bir anda zulümlerin durmasına yol açtı, öncelikle... Virüs, bildiğimiz dünyanın sonunu getirecek. Dün işlenen cinayetlerin sorgulanmasına, dünyayı cehenneme çevirenlerden işledikleri cinayetlerin hesabının sorulmasına, daha insanca, daha yaşanabilir bir dünyanın kurulmasına kapı aralayacak..." diyerek, "Bu süreçte en büyük rolü İslâm ve Müslümanlar oynayacak. En büyük saldırıya, zulme uğrayanlar ama en çok direnenler onlar çünkü. Haksız, zorba, ruhsuz kapitalist sisteme, sömürü düzenine en fazla direnenler, Japonlar, Çinliler, Hintliler gibi teslim bayrağı çekmek yerine direnmeyi, çileyi, hak uğruna, hakikat uğruna, haysiyetlerini korumak uğruna emperyalistlere direnenler Müslümanlar... Virüs sonrası dünyanın kurulmasında önümüz açılıyor, yeniden Müslümanlaşmak, İslâm’ı nasıl rencide ettiğimizi, İslâm’ın bütün insanlık için nasıl bir nimet olduğunu idrak ederek çok iyi hazırlanmak zorundayız." savını ileri sürdü. Yusuf

Kaplan bir önceki yazısında da insanların bilimi fazla önemsediklerini ima eden yazı yazmış, "insanlığı kurtaracak şey bilimdir diye geviş getiriyorlar"  yazmış ve yazı kamuoyunca tepki çekmişti.

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Ahmet Yıldız

gercekedebiyat.com yazarı, Gerçekedebiyat.com sitesinin kurucusu

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..