Troya Müzesi, Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyünde, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1998'de Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilen 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nin girişinde yer alıyor.

"2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü"nün ardından "2020/2021 Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü"nü kazanmasıyla dünya çapında ünü artan Troya Müzesi, dijital ortama taşınmaya hazırlanıyor.

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, AA muhabirine, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün onayıyla kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan internet ansiklopedisi Vikipedi ile "VikiTroya" projesini başlattıklarını söyledi.

İnternette arama kanallarına girildiğinde, ilk seçeneklerden birinin Vikipedi'nin kaynakları olduğunu belirten Gölcük, "Biz burada Troya Müzesi adına yeterli bilgi ve dataya sahip olmadığımızı gördük. Bunun ardından Vikipedi'yi bir iş birliğine davet ettik. Burada, Vikipedistlerimizi oluşturup yani kendi Vikipedi yazarlarımızı gönüllülerden oluşturup bu arada bu sistem halka açık bir çağrı haline de gelecek." diye konuştu.

Rıdvan Gölcük, bu çalışmanın, ören yeri, müze, Troya Efsanesi ve müzedeki eserler gibi birçok başlığı içereceğini aktardı.

VikiTroya'ya pek çok datayı gireceklerini anlatan Gölcük, "Peki bu neyi sağlayacak? İnsanlar merak etti, araştırdı ve siteye girdiklerinde o bilgi onları Troya'ya, Troya Müzesi'ne ve Çanakkale'ye yönlendirecek." dedi. 

Gölcük, projeyle amaçlarından birinin, insanların seyahat seçimleri konusu olduğunu bildirdi.

"Bu sayede insanların seyahat seçimlerini yönlendirebilir miyiz, çok giriş yaparsak, çok bilgiye ulaşırlarsa seyahatleri için bir alternatif olur mu?" düşüncesiyle hareket ettiklerine değinen Gölcük, şöyle devam etti:

"Kaldı ki çağımızdan bilgi çağı olarak bahsediyoruz. O zaman biz var olan bilgiyi kontrol edelim. Troya konusundaki bilgiyi, dünyanın herhangi bir yerinden bir kişi kendi gördüğü gibi aktarmasın, biz bunu Anadolu dili ile üzerinde bulunduğumuz coğrafya ile yorumlayıp girelim istiyoruz. İkincisi ise farklı dillere de yine biz çevirelim. Böylece Troya ile kendi oluşturduğumuz ve yönlendirdiğimiz çok sayıda bilgi ile alanı kontrol edip Troya meraklılarını bu kısma yönlendirmek istiyoruz."

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)