TALAT SAİT HALMAN ÇEVİRİ ÖDÜLÜ BAŞVURU KOŞULLARI 

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için başvurular, yayınevleri veya çevirmenler tarafından yapılabilir. Başvuruda sunulacak eserler, orijinal dilinden Türkçeye çevrilmi., ISBN numarası almış, öykü ve roman türlerinin çevirileri ile sınırlıdır. Yayınevleri, en fazla üç çeviri eser ile başvuru yapabilmektedir. Seçici Kurul, aday önerilerinde bulunabilir. Adayların daha önce Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nü kazanmamış olması gerekmektedir, başvuru formu ve koşullarına dair ayrıntılı bilgi içeren şartnameye iksv.org adresinden ulaşılabilir. 2023 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için başvuruların 06 Ekim 2023 Cuma günü, saat 17.00’ye kadar İKSV’ye ulaştırılması gerekmektedir.

Adres, aşağıdaki gibidir:

Nilay Kartal dikkatine

Nejat Eczacıbaşı Binası

Sadi Konuralp Caddesi, No.5

34433 Şişhane-Beyoğlu-İstanbul

Ayrıntılı bilgi https://lnkd.in/d65z6qUC

Başvuru formu https://lnkd.in/dhdV8GrN

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’yle, Seçici Kurul tarafından belirlenen yapıtın çevirmenine 40 bin TL tutarında nakit verilecek

TALAT SAİT HALMAN KİMDİR?

1931 yılında İstanbul’da doğan Talât Sait Halman, 1951’de Robert Koleji’ni bitirdikten sonra yüksek lisansını 1954 yılında Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. Otuz yıl, ABD’de Columbia+Princeton+ Pennsylvania Üniversiteleri’nde öğretim üyeliği yaptı. 10 yıl boyunca, New York Üniversitesi’nde profesör ve Yakın Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı olarak çalıştı. 1998 yılında, Bilkent Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı Bölümü’nü ve Merkezi’ni kurdu ve yönetti. Bilkent Üniversitesi’nde, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı ve ilk Kültür İşleri Büyükelçisi olan Halman, Birleşmiş Milletler’de baş delege yardımcılığı ve ABD PEN Derneği yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. Dört yıl boyunca UNESCO yönetim kurulu üyeliği yaptı, 2003 yılından itibaren UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin başkanlığını ve 2008 yılından itibaren İKSV Mütevelliler Kurulu başkanlığını. 5 Aralık 2014’teki vefatına dek, sürdürdü. sine siz de yazı ve şiir iletebilirsiniz.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)