Orhan Pamuk'a benzeyen gazetecinin başına gelenler

news-details
Haberler

Gazeteci Musa Ağacık'ın anılar kitabı Musa'dan Beri'nin üçüncü basımı Demirbaş Yayıncılık tarafından yayımlandı. Ünlü gazeteci, Orhan Pamuk'a benzemetilmesiyle karşılaştığı durumu şöyle anlatıyor: 

Orhan Pamuk, Nobel Ödülü öncesinde bir İsviçre gazetesine; 'Türkler 1 milyon Ermeni'yi, 30 bin de Kürdü öldürdüler' diye bir açıklama yapmıştı.

Türkiye'ye dönüşünde ise tepkiler nedeniyle, İsviçre gazetesinin sözlerini çarpıttığını öne sürdü. Bundan dolayı savcılık 'Türklüğe hakaretten' hakkında dava açınca yurt içinden ve AB'den AKP iktidarına yönelik büyük tepkiler oldu.

Şehit Aileleri ile Ülkücüler Orhan Pamuk'u protesto eden yürüyüşler yaptılar. Şişli Adliyesi'nde yargılandığı günde, adliye önünde toplanıp Orhan Pamuk'u kınayan sloganlar attılar. Pamuk, duruşmadan çıkar çıkmaz alelacele dışarıdan içerisi görülmeyen siyah bir cipe bindirilerek kaçırıldı. 

Karmaşa arasında bir şehit annesi, 'O şerefsiz Orhan Pamuk burada!' diyerek beni hedef gösterdi. Galeyana gelen kitle pankart sopaları, tekme ve yumruklarla üzerime huruç eylediler. Her ne kadar 'Ben, gazeteciyim, Orhan Pamuk az önce gitti' deyip kendimi savunduysam da, öfkeli kalabalığı inandıramadım. Son anda, MHP İstanbul İl Yöneticilerinden biri Hızır gibi imdadıma yetişerek kızgın kalabalığın beni linç etmesini engelledi.

Ağacık, 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda 10. Salon'da, 10208 numaralı Kahramanlar Kitap Standı'nda, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü okurları ile buluşup kitaplarını imzalayacak.

Edinmek için

GERCEKEDEBİYAT.COM

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..