Judd Vakfı, ünlünün, gerçek olmadığı tespit edilen "Donald Judd masaları”nı gerçekmiş gibi sunup övündüğü videosu nedeniyle Kardashian ve Los Angeles iç tasarım firması Clements Design'a dava açtı.

Davaya göre Clements Design, Judd'un orijinal tasarımlarının fotoğraflarını içeren bir faturaya göre masa ve sandalyeleri "Donald Judd tarzında" üretti.

Vakıf, şirketin eylemlerinin "ticari marka ve telif hakkı ihlali" anlamına geldiğini iddia ediyor ve Kardashian'ı sahte reklam yapmakla suçluyor.

İç tasarım firması, New York Times'a yaptığı açıklamada, Clements Design'ın Kardashian için ürettiği ile Judd'un orijinal tasarımları arasında "bariz önemli farklılıklar" olduğundan sorunun doğal olarak çözüldüğüne inandığını söyledi.

KİM KARDASHİAN OLAYA NASIL KARIŞTI

Her şey, Kardashian'ın 2022'de yayınladığı ve izleyicileri SKKN By Kim şirket ofisinde sanal bir tura çıkaran bir tanıtım videosuyla başladı. İzlenecek yolun başlarında Kardashian, kamera 12 kişilik masanın üzerinde Judd'un "La Mansana Masası" (1982) ve "Sandalye" tablolarıyla çarpıcı benzerlikler göstererek gezinirken "Bu Donald Judd masaları gerçekten harika ve koltuklarla tamamen uyum sağlıyor" diyor.  

 Davaya göre Judd Vakfı, Kardashian'ın videosunu yüklendikten birkaç gün sonra öğrenmiş ve hemen temsilcilerine haber vermiş, onlar da mobilyaların sanatçıya ait olmadığını itiraf etmişti. Kardashian, Vakıf için bir sosyal medya mesajı yayınlamayı önerdiğinde, kabul etmeyip videonun kaldırılması, geri çekilme beyanı ve taklit mobilyaların geri dönüştürülmesi karşılığında indirimli olarak otantik Judd masaları ve sandalyeleri hediye etmeyi teklif etti.

Vakıf ayrıca şirketin hiçbir zaman Kardashian'a mobilyaların orijinal Donald Judd kreasyonları gibi reklamını yapmadığını ve videoda söylediklerinin sorumluluğunu üstlenemeyeceğini iddia ediyor.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)