Goran Bregovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı '2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz' programında sahneye çıktı. Bregovic, Yücel Arzen ve Orkestrası'nın seslendirdiği "Türkiye Yüzyılı" şarkısına eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Roman vatandaşlara bolca vaad ve 'müjde' verdiği konuşmasında Roman sanatçılara verilen desteğe değinerek şu bilgileri verdi:

"İçişleri Bakanlığımız bünyesinde, bir Roman koordinasyon merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizin valilikleri bünyesinde sizlerden birer koordinatör görev yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler göreve başladı. Diğer illerimizdeki görevlendirmeleri de süratle tamamlıyoruz. Ülkemizde de önemli Roman sanatçılarımız bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızda görev yapan Roman sanatçımız mevcuttur. Bir kısmı bugünkü programımızı da şenlendirecek olan nice roman sanatçılarımızın başarılarını keyifle, gururla, takip ediyoruz. Salgın döneminde, müzik susmasın diyerek 40 bine yakın müzisyenimize verdiğimiz 280 milyon lirayı aşkın destekten en çok roman müzisyenlerimiz faydalandı. Şimdi de Kültür ve Turizm bakanlığımız vasıtasıyla, Roman kültürünü yaşatacak ve gelecek nesillere aktaracak bir müze kuruyoruz. Kültür Yolu Festivallerimizde Roman müzik gruplarına özel yer veriyoruz. Roman orkestrası dünya müzikleri konseri için her türlü desteği sunuyoruz. Kalkınma ajanslarımız aracılığıyla Roman kardeşlerimize yönelik, sosyal gelişmeyi destekleme programları hazırlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen Roman kardeşlerimize, KOSGEB vasıtasıyla eğitim ve finans imkanı sağlıyoruz. İŞKUR'un mesleki eğitim, girişimcilik ve iş başı eğitimi kurslarıyla toplum yararına çalışma programlarından Romanlarımızın en yüksek düzeyde faydalanabilmesini temin ediyoruz. Roman kadınlarımızın kuracakları üretim ve pazarlama amaçlı kooperatiflere hibe desteği veriyoruz..."

kasımpaşa mevlevihane

MUSTAFA KANDIRALI'NIN İSMİNİ YAŞATACAK GÜZEL SANATLAR LİSESİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Okul öncesinden üniversiteye kadar Roman çocuklarımızın tüm basamaklardaki eğitim imkanlarından en ileri düzeyde yararlanmalarını sağlayacak ilave destekler sunuyoruz. Ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı'nın ismini yaşatacak sizlerin arasından yeni değerlerin yetişmesini temin edecek bir güzel sanatlar lisesi açıyoruz. Romanlarımızın kurduğu spor kulüplerini daha güçlü şekilde destekliyor, alt yapıyı geliştiriyoruz. Sizlerin yoğun olarak yaşadığınız yerlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca, eğitimden sağlığa, istihdam kamu hizmetlerinden yararlanmaya her alanda projeler yürütüyoruz. Aile eğitimi programlarımız ile aile sosyal destek programlarımızdan en çok yararlananların başında da roman vatandaşlarımız geliyor. Sivil toplum kuruluşlarımızla iş birliği halinde hayata geçirdiğimiz bu projenin kapsamını ve etkinliğini halen 49 ilimizde faaliyette olan sosyal dayanışma merkezlerimizle daha da artırıyoruz" dedi.

gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)