Kitap

Bilgi'den yeni kitaplar

Bilgi'den yeni kitaplar
09-06-2022 18:11
09-06-2022 18:15

 

Hipokrat'ın Romanı

Yazar: B. Suat Çağlayan
Kategori: Edebiyat 
Türü: Roman
Fiyat: 47 TL
Editör: Merve G. Akgün
Kapak: Yusuf Efe Temiztürk
Basım: 1. Basım
Cilt : Amerikan kapak
Sayfa: 224
Boyut: 13,3x19,5 cm.
Ağırlık: 190 gr.
ISBN: 9789752210998

“…Siz, Hekimlik Tanrısı Asklepios’un sülalesinden geliyorsunuz, değerli Hipokrat!” dedi Hekim Eurifon. “Oysa ben halk hekimiyim ve bana yoksullar geliyor; çaresiz ve parasız insanlar!”

Hipokrat, Eurifon’u dinlerken onun yoksulluk felsefesi yaptığını düşünüyordu.   

“Değerli meslektaşım Hekim Eurifon,” dedi, biraz üstten bakarak. “Hekimlik bir sanattır ve hiçbir sanatçı sanatını karşılıksız yapmaz!”

Hipokrat’ın kibirli tavrı, Eurifon’u kızdırmıştı.

 “Bak meslektaşım!” dedi sert bir sesle. “Hekimlik hizmetini paraya çevirmek için onun bir sanat olduğunu söylüyorsan, ben orada yokum!”

Tıbbiyeli Hikmet kitabının yazarı B. Suat Çağlayan bu kez Antik Çağ yıllarına uzanıyor, "tıbbın babası" olarak bilinen Hipokrat'ın hayatını ve düşüncelerini akıcı bir roman kurgusuyla buluşturuyor. Böylece Hipokrat'ın hekimlik serüveni, dönemindeki diğer hekimlerle ve düşünürlerle yaptığı tartışmalar, hekim andını yazma süreci, o yıllardaki tedavi yöntemleri, kadınların hekimliğe kabul edilme mücadelesi gibi konular tarihi ve bilimsel çalışmaların ötesinde edebi bir anlatıyla okurlara ulaşıyor.

Yazar hakkında:
B. Suat Çağlayan Trabzon’da doğdu. A.Ü. Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Hv. K. K.’da uçuş hekimi, GATA ve Hava Hastanelerinde çocuk hekimi, SSK Tepecik Hastanesinde (Doç. Dr.) klinik şefi, E.Ü. Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji Bölümü’nde (Prof. Dr.), Sağlık Bakanlığı’nda genel müdür, TBMM’de 21. Dönem Milletvekili ve Kültür Bakanı olarak görev yaptı.
 
Zeytin ağacı fotoğrafları ile zeytinle ilgili söz ve yazıların yer aldığı dört kitabı yayımlandı. Bunların yanı sıra; Göç Yarası, Fındık Yaprağı, Tıbbiyeli Hikmet, Sinope’li Diogenes, Yaşadıkça, İmbatla Gelen Kadın: Smyrna, Umutlar Yarım Kaldı: Aristonikos adında romanları bulunmaktadır.
Ayrıca, çocuklar için on dolayında kitabı yayımlandı.

Babalar ve Kızları


Yazar: Selda Uygur
Kategori: Edebiyat 
Türü: Roman
Fiyat: 34 TL
Editör: Gönül Ekici
Kapak: Yusuf Efe Temiztürk
Cilt : Amerikan kapak
Basım: 1. Basım
Sayfa: 112
Boyutları: 13,3x19,5 cm.
Ağırlık: 105 gr.
ISBN: 9789752210929

“Belki aradığın soruların cevabı şimdi anlatacaklarımda gizlidir.”

“Kadın olmanın ilk kuralı güçlenmek, hak etmek, hak ederek aldığını da hak edenle paylaşmakmış. Günü gelir gerçekten tüm ruhuyla seni dinleyen biri olur; işte o zaman anlat. Denizin ufukla buluşup kızıllaştığı yaz günlerini bekle ama.”

Babalar ve Kızları; delirmenin eşiğinde bir baba, izini sürdüğü bir dede, sığınma ve kaçış arzularını perçinleyen bir aile, yemek kokuları, deniz gezintileri, çocuk sesleriyle capcanlı bir 80’li yıllar mahallesinde büyüyen; baba, delirme, aşk ve koku sarmalında kadınlığını keşfetmeye çalışan bir kahramanın romanı. Bir taraftan aradığı aşkı bulduğunda belirsiz, hüzünlü hatıralarını unutacağına inanan, diğer taraftan “arayış”ın kendisini kaybetmekten korkan bir kadının dedesiyle kesişen hayatına tanık oluyoruz.

Selda Uygur, 2020 Turgut Özakman İlk Roman Yarışması birincilik ödülünü kazandığı romanında gerçeküstü ama hiç de uzak hissetmediğimiz bir dünyadan sesleniyor.

Yazar hakkında:
Selda Uygur, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı-Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’ndaki yüksek lisans eğitimini 2005, doktora eğitimini ise 2013 yılında tamamladı. VarlıkKitaplıkÜç NoktaSözcüklerDünyanın Öyküsü gibi çeşitli edebiyat dergilerinde sinema ve edebiyat üzerine inceleme yazıları yayımlandı. Babalar ve Kızları adlı romanı 2020 yılı Bilgi Yayınevi Turgut Özakman roman ödülünü almaya layık görüldü. Fazlı Necip’in Ah, Anne romanını günümüz Türkçesine uyarladı, roman 2021 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. 2021 yılında Türk Romanından Örneklerle Edebiyat ve Kıskançlık adlı inceleme kitabı yayımlandı. Edebiyat, sinema ve psikoloji alanlarını kapsayan disiplinlerarası çalışmalarına devam etmekte ve roman yazmaktadır.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler