Türk Dil Kurumu’nun çalışmaları hakkında on yıllardır kamuoyunun bilgisi yok. Biliniyor ki Fetöcülerin girdiği herhangi bir kurumda bir milim ilerleme olmaz, ölüm sessizliği çöker yani çürür.

Tabela yazıları sorunundan bilişim ve teknolojideki gelişmelerle ortaya çıkan bilişim terimleri sorununa,  Türk devletleriyle ortak Türkçe çalışmalarından yeni Türkçe sözcükler üretme gereksinmesine kadar yapılacak ilk akla gelen işlerde adını sanını duymadığımız bu geçmişi onurlu kurum nicedir kayıp.

TDK Sözlüğü kıble bilinen gözbebeğimiz bir sözlüktür. Sözlükte Elif Şafak’ın Türkçesinden örnekler verilmesi o tarihlerde tepki çekmişti.  Görülüyor ki hâlâ duruyor.  En son Kubbealtı Lugatı, sözlükten Elif Şafak’ın tümcelerini kaldırdığını açıklamıştı.  

Yazar Mine Kırıkkanat, X hesabından duruma dikkat çeken bir mesaj yayınladı.

Mine Kırıkkanat’ın TDK Sözlüğüyle ilgili paylaşımı şöyle:

FETÖ’nün Elif Şafak’ı akademik şişirme taktiği şöyle işliyordu: her kitabı çıktığında FETÖ’cü akademisyenlere güzelleme yaptırılıyor, bu sipariş güzellemeler bir sonraki kitabın sonuna konuluyor, yabancı editörlere “bilimsel araştırma” diye sunuluyordu. Türk Dil Kurumu’ndaki Fettoşlar da tezgahın önemli bir parçasıydı Çakma “akademik”, hakiki intihalci Elif Şafak’ın kitaplarından pasajları alıp iyi Türkçe örneği olarak Türkçe yazım kılavuzunda, sözlükte falan gelin hanımı “iyi yazar” olarak parlatıyordu. İlişikteki alıntılar Türk Dil Kurumu’nin 2012’deki yazım kılavuzu ve 27 baskı yapmış.

Oysa gelin hanım, uzun süredir Türkçe bile değil İngilizce yazıyor ya da yazdırıyor kitaplarını, iyi mi?

Merak ediyorum: ACABA @TDK govtr, TÜM FETTOŞLARDAN TAM OLARAK TEMİZLENEBİLDİ Mİ?

 

 

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)