Son DakikaOrta Amerika ülkesi Nikaragua'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin galibi, yüzde 75’lik oy oranıyla Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) oldu. Mevcut Devlet Başkanı Daniel Ortega, görevine 4. kez seçildi.

Yüksek Seçim Kurulundan (CSE) yapılan açıklamada, oyların yüzde 49,25'inin sayıldığı Nikaragua'da kesin olmayan sonuçlara göre, Ortega liderliğindeki Sandista Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FSLN) oyların yüzde 74,99'unu aldığı belirtildi.

Ülkeyi 14 yıldan bu yana kesintisiz yöneten Ortega, böylece 4. kez yeniden seçilerek 2027'ye kadar devlet başkanlığı görevine hak kazandı.

Ortega'nın eşi Rosario Murillo'nun da devlet başkanlığı yardımcılığına yeniden seçildiği bildirildi.

Seçime katılım oranının yüzde 65,34 olduğu bilgisi paylaşılırken, muhalefet ise seçime katılımın yüzde 18,5 olduğunu savundu.

 

AMERİKANCI KOSTA RİKA TANIMIYOR

Komşu ülke Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado, Twitter'dan yaptığı açıklamada, seçimlerin şeffaf ve güvenilir olmadığını belirterek, Nikaragua'daki seçim sonuçlarını tanımayacaklarını ifade etti.

Nikaragua'da demokrasinin yeniden tesis edilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunan Alvarado, "Demokratik koşulların ve garantilerin olmaması nedeniyle Nikaragua'daki seçimleri tanımıyoruz. Ülkedeki siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalı." ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi, bugün yaptığı açıklamada, Nikaragua'da yapılan seçimleri "hileli" ve "demokrasiye aykırı" olarak nitelendirerek, bu ülkeye yönelik yeni yaptırımların sinyalini verdi.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)