Son DakikaGazeteci Barış Yarkadaş'ın, Ermeni kökenli Türk vatandaşı yazar Mıgırdiç Margosyan'ın ölümüyle ilgili yayınladığı twitter mesajı tepkilere neden oldu.

Yarkadaş mesajında 2 Nisan 2023 tarihinde ölen Diyarbakır doğumlu Ermeni kökenli vatandaşımız yazar Mıgırdıç Margosyan hakkında "Ermenice edebiyatın güçlü bir kalemiydi..." nitelemesi büyük tepki aldı.

Barış Yarkadaş, mesajına Mıgırdıç Margosyan'ın resmini ve kitabını da ekleyerek, "Ermenice edebiyatın güçlü bir kalemiydi Mıgırdiç Margosyan… O da bu dünyaya veda etti." biçiminde yayınladı.

Oysa Migirdiç Margosyan bütün edebiyat yapıtlarını güzel bir Türkçeyle yazdı.

Bu konunun takipçisi akademisyen şair Kaan Eminoğlu başta olmak üzere onlarca takipçi Yarkadaş'a tepki gösterdi.

Yayın yönetmenimiz yazar eleştirmen Ahmet Yıldız yazdığı yanıtta, "Normal bir Türk vatandaşı hele milletvekili olmuş bir Türk böyle hem bilime, hem gerçeklere aykırı tanımlama yapmaz. Bilinçli yapılmış bir etnik destek... " dedi.

Kaan Eminoğlu bilimsel doğruyu "Bir Türk vatandaşı tarafından Türkçe yazılmış bir eser nasıl 'Ermenice edebiyat'a dâhil oluyor? İlla yazarın etnik kökenine vurgu yapmak istiyorsan da 'Türk edebiyatının güçlü kalemi Ermeni kökenli M. Margosyan' dersin. 'Türkçe edebiyat' meşrulaşsın diye yaptıklarınıza bakın." diye yazdı.

Tepkilerin bazıları şöyle:


Murat Temur
Yazar Türkçe yazmış ama edebiyat Ermenice. Türk edebiyatı arkadaş. Puşkin Afrikalı ama yazdıkları Rus edebiyatı mı yoksa Afrika edebiyatı mı?
Yargan
adlı kişiye yanıt olarak
Barış, Hadi Özışık abinden mi öğrendin bu zırvaları, yoksa Savcı Sayan kankandan mı? İlkin ekmeği kes. Et ve süte aban. Tahmini olarak 3 yıl sonra mevzuları çözmeye ve "Türk edebiyatının güçlü kalemi Ermeni kökenli M. Margosyan" demeye başlayacaksın.
?rcan ?.
adlı kişiye yanıt olarak
İmar barışına neden "evet" dedin? Hiç vicdanının sızlıyor mu?
Samet Akbas
adlı kişiye yanıt olarak
Tatlı su solculuğunu lütfen bırakın artık. Bu ülke kimliği taşıyan herkes nasıl Türk vatandaşı oluyorsa, bu kitap da Ermeni edebiyatına aittir. Şu kalıplardan ve AKP hükümeti döneminde uydurulan kelimelerden acilen kurtulmamız lazım, siz böyle yaparsanız biz nasıl düzeleceğiz?
zarif aktas
adlı kişiye yanıt olarak
Barış bey bu ülkeyi senin gibi döşünceye sahip insanlar yönetse Bu ülke dünyanın en güzel yaşam yeri olurdu net
ArzuK
@maskesizcin
adlı kişiye yanıt olarak
Ermeni edebiyatıdır o. Türk edebiyatıdır. Zorlamasanız boşuna. Ne olur hem? Eksilir misiniz?
Osman Ergün
'Ermenice edebiyat' ne? 'Ermeni edebiyatı' kavramına ne oldu? Bu tanımlamayı bilinçli olarak kullandığınızı düşünüyorum. Yarın öbür gün aynı şeyi Türk edebiyatı için yapıp, Türkçe edebiyat kavramını normalleştirme niyetindesiniz. Sözde objektif bakış açısı sergilediniz. Yazık!..

Ahmet Yıldız
@ahmetyildiz2011
adlı kişiye yanıt olarak
Barış Yarkadaş kendi etnik kimliğini de ele veriyor. Normal bir Türk vatandaşı hele milletvekili olmuş bir Türk böyle hem bilime, hem gerçeklere aykırı tanımlama yapmaz. Bilinçli yapılmış bir etnik destek...

BARIŞ YARKADAŞ'IN 'ERMENİ YAZAR' PAYLAŞIMI

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)