Son DakikaAnkara Bilim Üniversitesi'nde, 19 Ekim'de başlayan 'Rus- Türk Kültür ve Sanat Haftası' sürüyor.

Açılışı Bilim Üniversitesinin konferans salonunda düzenlenen programa Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir ve üniversite öğrencileri katıldı.

Büyükelçi Aleksey Erkhov, programın Türkiye- Rusya kültürel ilişkisini güçlendireceğine inandığını belirterek, "Türkiye'de böyle bir etkinliğe katılmak büyük onur verici. Sergide Rus sanatının en iyi örnekleri sunuluyor. Rus sanatıyla, kültürüyle ve yemekleriyle tanışmak için eşsiz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki bu sanat haftası iki kültürün arasındaki ilişkileri geliştirecektir" dedi.

Rektör Demir ise "Birbirimizi ancak sanatın diliyle konuştuğumuzda anlayabiliriz. Aksi takdirde ne olduğunu görüyoruz. 'Rus- Türk Kültür Haftası', evrene bıraktığımız kalıcı izlerin, ayrı dil ve milletlerin ortaklığının işaretidir" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Erkhov, daha sonra 'Modern Dünya Politikası ve Rusya'nın Dış Politikaları Konferansı'nda öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Etkinlik, kokteyl ve piyano resitali ile devam etti. Ardından, 'The Formula of Power' adlı film gösterimi ve film yönetmeni Mihail Gusman ile söyleşildi. Akşam ise etno müzik trio konseri yapıldı.

20 Ekim'de ise Rusça öğrenimine ilgi duyanlar için bir ustalık sınıfı düzenlendi. 'Rus Koleksiyonlarının Sırları' başlıklı sanat buluşması da olan etkinlikte geleneksel Rus kermesi, müzik dinletileri ve kültürel konferanslar etkinlik takviminde yer aldı. 

21 Ekim’de Koleksiyoner Buluşması ve özel film gösterimleri devam ederken, 22 Ekim’de ise Görme Engelli Piyanist Bager Çalışçı’nın etkileyici resitali ile hafta sona erecek. Öte yandan aynı gün çocuklar için Maşa ile Koca Ayı oyunu sahnelenecek.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)