Ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say'ın İsviçre'nin Zürih, Bern, Cenevre ve Luzern şehirlerindeki konserleri, organizatör firma olan İsviçre'deki Migros firması tarafından iptal edildi.

Gerekçe olarak, Fazıl Say'ın İsrail'ie eleştiren sosyal medya mesajları gösterildi. Say ise, yazdığı mesajların arkasında olduğunu belirterek, "Malesef barıştan yana olmak zor zanaat." yorumunda bulundu.

SEBEP OLARAK, İSRAİL FİLİSTİN GERİLİMİ KONUSUNDA YANSITTIĞIM FİKİRLERİMİ GÖSTERDİLER

İsviçre'deki 4 konserinin iptal olması üzerine x sayfasından Fazıl Say, şunları kaydetti:

"İsviçre'de, MİGROS firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır.

"23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern'deki bu konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim. Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım. Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi. Ve her zaman iyiden, uzlaşıdan, güzel bir geleceğin beraber yaratılmasından yana oldum.

NETENYAHU'NUN GELECEĞİ YOK

"İsrail'e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu'nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşıda "sağduyulu ve barışçıl" buldum, destekledim. Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok.

AVRUPA'YA GÜVENİMİ OLDUKÇA SARSTI 

"Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız. Ben Avrupa'da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim. Her bireyin bir görüşü olmalıdır. Ve daha da mühimi; bu görüşler mesleki hayatımıza yansımamalıdır. Ben barıştan ve insanlıktan yanayım. Müziğimi de insanlara umut olmak için yapan biriyim."

FAZIL SAY NE YAZMIŞTI?

Fazıl Say, sosyal medya hesabından İsrail'in zulmünü eleştirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  politikasını desteklediğini ifade etmişti. Say, paylaşımında şunları kaydetmişti:

"Netanyahu siyasetinin bu dünyada yeri olmamalı. Savaş, terör, vahşet… Katliam… Bu siyasetin bu dünyada hiç bir yeri yoktur, olmayacaktır. İnsanlara, yaşama hakkı ve eşit haklar vermeyen her siyaset "ölüm kültürü" vahşetini yaratandır. İsrail halkı aylarca bu berbat siyaseti protesto ettiler. Bizzat şahidim. Şunu da eklemek isterim, hatta tüm eleştiri oklarını almayı göze alarak,; Erdoğan şu ana kadar barış için dünya üzeri en iyi, en doğru açıklamaları yapan liderdir. Rusya-Ukranya savaşında da bu bence böyleydi." 

FAZIL SAY ERDOĞAN'IN PAYLAŞIMINI ALINTILAYIP AYNI FİKİRDEYİM DEMİŞTİ

Fazıl Say, 17 Ekim'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'deki hastane saldırısı sonrası yaptığı tarihi açıklamaları alıntılayarak "Tamamen aynı fikirdeyim. Teşekkürler bu sağduyulu açıklama için. Tüm insanlar bu savaşı durdurmak için bir şeyler yapmalı." demişti.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)