Midnight Ekspres'in yönetmeni Alan Parker öldü

Türkiye'ye yoğun eleştirilere neden olan Gece Yarısı Ekspresi (Midnight Express) ve The Wall başta olmak üzere birçok filme imzasını atan İngiliz yönetmen Alan Parker, 76 yaşında hayata veda etti.

news-details
Sinema

Bugsy Malone'dan, Evita'ya, tartışmalı Midnight Express'ten The Road to Wellville'e kadar uzanan birçok önemli filme imza atan 76 yaşındaki İngiliz yönetmen Alan Parker hayatını kaybetti.

İngiliz Film Enstitüsü, Parker’ın ölümünü doğruladı ve uzun süren bir hastalıktan sonra öldüğünü  duyurdu.

Parker, en iyi yönetmen kategorisinde 1978 yapımı  Midnight Express ve 1988 yapımı  Mississippi Burning  filmleri için iki kez Oscar adayı oldu.

Parker, dramadan müzikale, gerilimden politikaya birçok türde film çekti. Diğer önemli filmleri arasında müzikaller de önemli yer tutuyor. Bunlar arasında Bugsy Malone, Fame, Pink Floyd the Wall, The Commitments ve Evita yer alıyor.

Parker’ın ilk uzun metrajlı filmi 1976 yapımı Bugsy Malone  oldu ve harika bir ilk filmle adından söz ettirmeyi başardı. Film, buhran döneminde geçen bir gangster müzikaliydi. Mermi yerine, tabancalar krem şanti püskürtüyordu. O dönem bütün sıkı eleştirileri kazanmış ve daha ilk filmden dikkat edilmesi gereken yönetmenler arasına girmişti.

Parker'ın en önemli filmlerinden olan Midnight Express, büyük tartışmalara neden oldu. Kötü hapishane kuralları ve şiddetin anlatıldığı film, Türkiye'de bir hapishaneydi ve elbette ülkemizde büyük tepkilere neden oldu. Üzerinden 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen, bu film hala Türkiye aleyhtarları için önemli bir propaganda filmi olarak duruyor.

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..