İnanılmaz ama gerçek: 28 yıl sonra tamamlandı! 29 Ekim'de açılıyor

'Bitmeyen senfoni' olarak ad takılan ve 28 yıldır bir türlü tamamlanamayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binası inşaatı nihayet bitti. Binanın 29 Ekim 2020 tarihinde açılacağı söylendi.

news-details
Müzik

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şefliğine Yardımcı Şef Cemi'i Can Deliorman'ın atanması nedeniyle açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "İnşaatı tamamlanmak üzere olan ve 29 Ekim'de açmayı planladığımız Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın yeni konser binasıyla ülkemize ve Ankara'ya simge bir eser kazandırmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

YAPIM HİKAYESİ

1992 yılında yeni bina yapımı için proje yarışması ile başlayan süreç, tam 24 yıldır devam ediyor. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde CSO binasının yetersizliği gündeme gelmişti. 46 proje arasından Semra ve Özcan Uygur çiftinin hazırladığı proje birinci seçilmişti. Mimar çift şimdi 64 yaşında. Aradan geçen zaman zarfında çiftin o yıl 2 yaşında olan kızları üniversiteyi bitirip yüksek lisansını tamamladı. Bu süreçte dört cumhurbaşkanı değişti. Ancak devlet, nice cami inşaatını bitirdi ancak bir süre atıl duran, bazen ağır aksak ilerleyen binayı hizmete bir türlü açamadı. Şimdi işlerin fiilen durduğu CSO inşaatı için 100 milyon TL yeni bütçe ayrıldı. Mimar Özcan Uygur, “Ertuğrul Günay, bakanlığı döneminde sorunları çözüp, inşaatın epey mesafe almasını sağladı. Abdullah Gül cumhurbaşkanıyken sahada inceleme yaptı ve bitirilememesine hayret etti.” dedi.

Uygur çifti, 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sözleşme imzaladı ve yeni CSO binası için uygulama projeleri hazırlanmaya başladı. Proje tamamlanmadan 1995 yılında inşaat ihalesi yapıldı. Temeli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atıldı ve inşaat yavaş da olsa devam etti. Alman akustik uzmanı ile Bayındırlık Bakanlığı arasında yaşanan iletişim ve koordinasyon sorunları projeye yansıdı. Aradan yıllar geçti, iş uzadıkça uzadı ve inşaat senelerce atıl durdu. Aksaklıklar sonucunda salonlara ilişkin projeler 2008 yılında bitti. Yönetmelikler değişince 2010 yılında yeniden bir sözleşme yapıldı.

CSO YENİ BİNASININ ÖZELLİKLERİ

Yumurta formundaki yeni CSO binası, Sıhhiye'de 154 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa ediliyor. 5 bloktan oluşan yapının toplam inşaat sahası 62 bin metrekare. Proje 2 bin kişilik konser salonu ve 500 kişilik küre biçimli oda müziği salonunu içeriyor. Orta bölümde ise fuaye alanı bulunuyor. Diğer bloklarda koro çalışma ofisleri var. Ayrıca 800 araç kapasiteli otopark da mevcut. Binanın yapımını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı devraldı. Proje için 100 milyon TL yeni bütçe ayrıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..