Fazla kilo problemi olan çok sayıda kişi bazı diyetlere başvuruyor. Beslenme uzmanları tek tip beslenmenin doğru bir tercih olmadığını belirtirken Avustralya'dan gelen bir haber şaşkına çevirdi.

Ülkede yaşayan bir adam kimsenin daha önce denemediği bir yöntemle kilo vermeyi denedi. 1 Yıl süresince patatesten başka hiç bir şey yemedi. 1 yılın sonrasında ise kan testi yaptırdı. Yaptırdığı teste hem kendi hem de doktorlar çok şaşırdı. 1 yıl öncesine kadar eskisinden daha iyi olduğunu belirten Avustralyalı adam yaptığı açıklamalarla herkesi şaşkına çevirdi.. 

TV100'de yer alan habere göre: Avustralyalı Spudman Andrew Taylor, fazla kilolarından kurtulmak içib patatesten başla bir şey yemeyerek patates diyeti yapmaya başladı. Patestes yemeklerine ara sıra biraz soya sütü, domates sosu, otlar ve baharatlarla tatlandırdı.

Andrew ayrıca düzenli olarak takviye alarak ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleride aldı. Ancak tüm yıl kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde sadece patates yedi. 

KENDİNİ ENERJİK HİSSEDİYORMUŞ 

Yaptığı diyetle hem doktorları hem de çevresindekileri şaşkına çeviren Andrew her zamankinden daha enerjik hissettiğini ve hatta bunun doğrudan bir sonucu olarak kilo verdiğini öne sürdü. Öte yandan yılda dört kez kan testi yaptırdı ve bu testlerin sonucunda eskisinden daha iyi olduğunu iddia etti. 

BESLENME UZMANINDAN AÇIKLAMA

Avusturalyalı adamın bu davranışıyla ilgili olarak Beslenme uzmanı Fiona Hunter da Andrew ile aynı fikirde.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hunter, "Patatesler çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Ancak tek başına patates yemek, vücuda sağlık için gerekli olan tüm besin maddelerini sağlamaz. Sadece patatesten oluşan bir diyet vitamin ve minerallerden yoksun olacaktır. Vücudun çalışması için A, E ve K vitaminleri, kalsiyum ve selenyum, esansiyel yağ asitleri, protein ve lif gibi 40 besine ihtiyacı var. Bunların hepsini tek bir gıda sağlayamaz, bu nedenle Sağlık Bakanlığı gibi grupların beslenme yönergeleri, çeşitli yiyecekler yememiz gerektiğini vurgular" ifadelerine yer verdi.. 

Öte yandan çok sayıda uzman bu tarz yöntemlerin asla denenmesi gerektiğini ve vücudun verebileceği yanıtların herkeste farklı olacağını belirtiler.

Birisine fayda gösteren diyet uygulaması başka birisine zarar verebilir. Bu yüzden bir uzman kontrolünde kilo vermenin daha yararlı olacağını belirten uzmanlar söz konusu yanlış uygulama konusunda asla ve asla uygulanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)