Acun Ilıcalı Netflix'e rakip oluyor

Dünya Gazetesi yazarı Kerim Ülker Acun Ilıcalı'nın Netflix'e rakip bir 'platform' kurmak için resmi adımı attığını yazdı.

news-details
Sinema

KÜLTÜR BAKANLIĞI'NA DA BAŞVURDU

Acun  Ilıcalı'nın Netflix benzeri bir platform için resmi temaslara başladığını yazan Ülker, "Ilıcalı, kanal kurulumu için resmi kurumlarla masaya oturdu. Ilıcalı, eğer destek bulabilirse platform için ciddi olduğunu ifade ederken, edindiğim bilgilere göre Ankara’nın da Netflix konusunda da mesafeli davranışı Ilıcalı’nın elini güçlendirdi. Ilıcalı, platform için Turizm ve Kültür Bakanlığı dahil resmi kurumlara gereken başvuruyu yaptı.

Eğer onay alınır ise Acun Ilıcalı, yakın zamanda şirket kuracak ve ardından yapılanmaya gidecek. Kısa zamanda da Netflix’e rakip olacak." diye yazdı.

MNG'DEN İKİ KANAL ALMIŞTI

2013’te MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal ile masaya oturan Acun Ilıcalı, TV 8’i devralmıştı. Ardından başka bir kanal için görüşmelere başlayan Ilıcalı, yine Mehmet Nazif Günal ile masaya oturmuş ve alışveriş kanalı MNG Shopping’e ortak olmuştu.

NETFLİX NEDİR?

Dünyanın en büyük dizi ve film platformlarından Netflix, ciddi bir izleyici tabanına sahip.

Yeni koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapanan insanların da eklenmesiyle abone sayısı en hızlı artan platformlardan biri.

2020’nin ilk çeyreğinde dünya genelindeki abone sayısı 167 milyon olan şirket, bu rakamı pandemi süreciyle birlikte 16 milyon artırarak 183 milyona çıkardı.

Dünya genelinde ilk üç ayda 5.8 milyar dolar ciro, 709 milyon dolar da kar elde etti.

Türkiye’de de hızla büyüyen şirketin rakamları da ilginç. Pandemi ile birlikte abone sayısını 200 binden fazla artıran Netflix’i takip edenlerin sayısı 1.7 milyon kişiye ulaştı.

Türkiye’de Netflix sadece büyüme rakamları ile anılmıyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Ankara ile Netflix arasında ciddi bir sıkıntı baş göstermişti. Kamu oyunun da yakından takip ettiği bu tartışmada ana sebep Hükümet’in, bazı Netflix yayınlarına sansür uygulayacağıydı. Sosyal medya dahil birçok alanda tepki çeken bu olayın ardından gözler Netflix’e çevrildi. Türkiye’den çıkacağı iddia edilen Netflix, "Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.

Netflix, benzer sıkıntıları farklı ülkelerde de yaşıyor. Bazı ülkelerde ise alternatif platform kurmaya başladı. Örneğin Fransa’da Salto, İngiltere’deki Britbox bunlardan en bilinenleri.

Türkiye’de de benzer bir platform kurulması için çalışma başlatıldı. Adımı atan ise medya patronu Acun Ilıcalı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..