disi-mersault-annemin-otobiyografisi-763929.webp


Kimi okurlar çeşnicidir. Bir yazarın bir kitabını okuyarak onun bütün sırlarına nail olduklarını düşünürler. O yüzden her yazardan bir kitap okumayı yeterli görürler.

Bunun cemiyette ahkâmlar kesilirken, bîgane kalmamak, lakırdı yetiştirmek için yeterli olduğunu düşünürler. Kimi okurlarsa yazarcıdır. Bir yazara takık olup onun her kitabını okumaya çalışırlar. "Grupie" ruhuyla donatılmışlardır. Bunu kendilerine özgü bir kişilik özelliği olarak övünçle geliştirirler.

Bir de editörcü okurlar vardır. Yayınevini takip ederler. Bir yayınevinin beğeni ve seçkisine itimat edip oradan ne çıkarırsa okurlar.

Son dönemde yayınlanan başlık sayısı ziyadesiyle arttığı için kitap seçmekte zorlanan okurlarda yayınevi-editör taraftarı olmak ağır basmakta.

Bu fasıldan olmak üzere, edebî sağduyusuna güvenilen butik yayınevlerinin başlarında gelen bir marka Jaguar. Son aldığım kitabı ile de beni yanıltmadı ve mükemmel bir edebiyat şöleni vermeyi başardı.

Jaguar Yayınevi’nden çıkan Jamaica Kincaid’e ait “Annemin Otobiyografisi” adlı roman bu yıl okuduğum en güzel romanlardan biriydi. Gerçek bir edebiyat şöleniydi.

ANNEMİN OTOBİYOGRAFİSİ KİTABININ KONUSU

Eser Afro-Karribean bir kadına ait birinci tekil şahıs anlatımlı bir nevi mini bildungsroman. Yoksul ve dibin dibindeki bir yaşamdan gelen, Afro-Scot bir baba ile Afro-Jamaican bir annenin kızı olan yazara dair Afro-Karribean bir anlatı. Ama ne anlatı… Ziyadesiyle “terbiyeli” yazan bu nedenle oldukça kuru metinler üreten bizdeki kadın yazarlara bu romanı münhasıran öneririm.

İçten ve cesur olmaları yolunda çarpıcı bir örnek olarak değerlendirebilirler Kincaid’i. Yazar her tümcesinde yetkin bir kavrayışlılıkla derinlikler kovalarken iskontosuz, pervasız ve müdanasız bir anlatımla olağanüstü bir yadsıyıcılığı yansıtıyor.

Adeta Mersault’un (Yabancı) Afro-Jamaican, dişi ve siyahî versiyonu. Yetkin bir duygu, gelişkin ruhsal analizler, sıradışı bir yadsıyıcılık, popüler yaşam tarzı karşıtlığı ve nefis edebi kumaş.

Tabii bu kumaşın genç çevirmen Umay Öze tarafından başarıyla aktarıldığını da bahusus belirtmekte yarar var.

Annemin Otobiyagrafisi’ni yüksek edebiyat sevenlere tavsiye ederim.

Dişi 'Mersault': Annemin Otobiyografisi

“Annemin Otobiyografisi”
Jamaica Kincaid – 160 Sayfa – Roman
Çeviren: Umay Öze / Jaguar Yayınları

Hikmet Temel Akarsu
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler