TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından "Toprak Dede" merhum Hayrettin Karaca ölümününn ikinci yılında kabri başında anıldı.

Karaca’yı Edirnekapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anmaya, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, İcra Kurulu Üyesi Mehmet Pala, Genel Müdür Başak Yalvaç Özçağdaş, Genel Müdür Yardımcıları Dr. Hikmet Öztürk, Ayşe Yapıcı, Alp Akgüllü ve Didem Bilgin, İstanbul Bahçelievler İlçe Sorumlusu Pınar Önuçak, İstanbul Kadıköy İlçe Sorumlusu Gülseren Bal ve İstanbul Maltepe Üniversitesi Genç TEMA Başkanı Buse Ceren Kaçar katıldı.

Hayrettin Karaca anıldı

Devam eden salgın koşulları sebebiyle sınırlı sayıda kişinin katıldığı törende Hayrettin Karaca’nın mezarı başına,  ‘Toprak Dedemiz Sizi Unutmayacağız, Yolunuzdayız’ yazılı çelenk bırakıldı.

Törenin ardından, 'Toprak Dede' anısına TEMA Vakfı Genel Merkez önünde hayır lokması dağıtıldı.

KARACA ARBORETUM'DA TÖREN

Hayrettin Karaca, vefatının ikinci yıl dönümünde Türkiye’nin birçok ilinden TEMA Vakfı temsilciliklerinin düzenlediği etkinliklerle anılırken, Yalova’da ise Karaca Arboretumu’nda özel bir tören düzenlendi. Gerçekleşen törene Yalova Valisi Muammer Erol, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Arzu Demir ve temsilcilik ekibinin yanı sıra Karaca’yı seven ve ona değer veren birçok doğasever katıldı. Törene katılanların Karaca’nın çok sevdiği meşe ağacının çevresinde sevgi çemberi oluşturmasının ardından konuşma yapan TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, kendisi ve ekibi adına Karaca’ya duydukları özlemi dile getirdi.

Hayrettin Karaca, Tema
HAYRETTİN KARACA KİMDİR? HAYRETTİN KARACA'NIN YAŞAMI

4 Nisan 1922 tarihinde Bandırma'da dünyaya geldi. Türk bilim adamı. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır.

Ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir. Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır.

(Kaynak Tema)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)