Twitter’ın eski çalışanı Alphonzo Phonz Terrell ve DeVaris Brown, iddialara göre Twitter'da çalışmaya başladıkları ilk gün tanıştı.

Şu ana kadar platformun Sosyal ve Editoryal küresel başkanı olarak görev yapan Terrell, “Orada sadece iki siyah vardı ve hey, hadi arkadaş olalım dedik" ifadelerini kullandı.

Terrell, geçen ay, Elon Musk'ın devralmasıyla işten çıkarılan binlerce çalışandan biri olduğunu açıkladı.

Brown'sa, Twitter'da makine öğrenimi üzerinde çalışan bir ürün müdürü görevini üstlenmişti. 2020 yılında Twitter'dan ayrılarak A Serisi bir girişim olan Meroxa'yı kurdu. Meroxa, şirketlerin veri hatlarını oluşturmasını kolaylaştıran çözümler üreten bir uygulama olarak açıklandı.

Terrell ve Brown, "kültürü ön plana çıkaran gerçek zamanlı bir konuşma platformu" olarak tanımladıkları Spill için bekleme listesi kayıtlarına başladıklarını duyurdu. Platformun yaklaşık altı ile sekiz hafta içinde hizmete girmesinin beklendiği ifade edildi.

Spill, viral hale gelen gönderileri çizelgelemek ve arkasındaki içerik oluşturucuları ödüllendirmek için blockchain teknolojisini kullanacağının altını çizdi.

İkili, azınlıkların sosyal medyadan hakkı olanı alamadığını düşünüyor. TikTok, Twitter gibi platformlara içerik üreten siyahların ya da diğer azınlıkların trendleri belirlediğine ancak karşılığında yeteri kadar markalaşamadığına, dolayısıyla yeteri kadar kazanamadığına dikkat çekiyor.

Aynı şekilde, sosyal medya teknoloji şirketlerinde çalışanların da beyazlara göre haksızlığına uğradığını söylüyor.

Spill’in CEO’su Terrell, startup dünyasından haberler aktaran TechCrunch’a verdiği röportajda bunun platformla ilgili bir sorun olduğunu söylüyor ve en başından itibaren içerik üreticilerine, özellikle de azınlıklara para kazandırmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Bahsi edilen sosyal medya uygulaması kullanıcıların tweet yerine "spill" gönderebilecekleri canlı bir haber akışına sahip olacak. "Çayı dökmek" ifadesinden ilham alan şirketin logosu da çay fincanı benzeri bir motiften oluşuyor. Spill ayrıca, kullanıcıların hem çevrimiçi hem de IRL etkinliklerine ev sahipliği yapabilecekleri, ardından gönderilerini öne çıkarmak gibi şeyler için uygulama içi bonuslar alabilecekleri "çay partileri" adlı bir özellik oluşturdu.

Spill, şimdilik 10 kişiden az, küçük bir ekip ile çalışıyor. Aralarında Twitter'ın eski tasarım şefi Dantley Davis'in de bulunduğu üç danışman yer alıyor.

gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)