Haberler

Adania Shibli tartışmalardan bu yana ilk kez konuştu

Frankfurt Kitap Fuarı'nda Edebiyat Ödülü'nün Filistinli yazar Adania Shibli'ye verilmesi engellenmiş ve büyük tepki çekmişti. Yazar uzun süre sessiz kaldı. Ancak dört hafta sonra sessizliğini bozdu.

Adania Shibli tartışmalardan bu yana ilk kez konuştu
09-11-2023 22:05
12-11-2023 21:53

Filistinli yazar Adania Shibli'nin aslında Frankfurt Kitap Fuarı'nda Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesi gerekirdi. "Küresel Güney'den" bir sesi onurlandıran ödül, Berenberg Verlag tarafından yayınlanan "Küçük Bir Mesele" adlı romanıyla kendisine verilecekti.

Ancak 7 Ekim'de Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve ardından İsrail’in bunu bahane ederek soykırıma eş değer korkunç saldırılara başlamasıyla romanın "İsrail karşıtı ve Yahudi karşıtı anlatılara" hizmet ettiği savıyla suçlanmasına ve ödülün bu savaştan sonra başka bir yerde verilmesi kararına neden oldu.   

Bu yasak uluslararası edebiyat dünyasında sert protestolara yol açtı. Diğerlerinin yanı sıra üç Nobel Ödülü sahibi Annie Ernaux, Abdulrazak Gurnah ve Olga Tokarczuk'un imzaladığı açık mektupta, Frankfurt Kitap Fuarı'ndan Filistinlilerin seslerinin kesilmemesi istendi. Bu bağlamda Adania Shibli'nin sesini duymak güzel olurdu. Ancak yazar çok sayıda röportaj talebini reddetti. 

Kitap ekiyle ünlü Zeit istese bu konuşmayı yapabilirdi ama Hamas lehine ve İsrail aleyhine konuşmama şartıyla! 

Şimdi İngiliz “Guardian” bu şansı değerlendirdi. Ancak Adania Shibli de konuyla ilgili pek bir şey söylemiyor. Romanına yönelik satışlarının artmasını tetikleyen eleştirileri reddediyor. Romanda sadece İsrailli karakterler değil aynı zamanda Filistinli karakterler de adsızdır. SPIEGEL de dahil olmak üzere  çok sayıda başka edebiyat eleştirmeni de romanla ilgili Yahudi düşmanlığı suçlamasını reddetmişti.

Shibli, söz konusu edebiyat ödülü ile ilgili birçok soru masasına geldiğinde hâlâ Kore gezisindeydi. Orada bir edebiyat festivalinde kitabından parçalar okudu, imzaladı.  Daha önce Seul'deki insanlara şu sözü vermişti: "Bir şeyi yapacağınızı söylediğiniz anda, onu yapmalısınız." Shibli, şimdi Guardian'a Frankfurt Kitap Fuarı'ndan uzaklaşmasını her şeyi "gerçek acıdan uzaklaşmak, başka bir şey değil" diye değerlendirdi.

Filistin ve İsrail'deki durumla ilgili olarak orada büyümenin şunu açıkça ortaya koyduğunu söylüyor: “Dil sadece bir iletişim aracı değildir. Çoğu zaman ifade ettiğinden fazlasını saklıyor." Dil saldırıya uğrayabilir ve kötüye kullanılabilir. Yine de, "kişinin gerçekte erişemeyeceği nihai var olma ve sevme özgürlüğünün biricik yolu”dur.

Ancak Orta Doğu'daki yeni savaştan bu yana yazacak yeni kelime bulamıyorum, diyor Shibli: “Bir gün uyandığımda artık hiçbir dilimin kalmamasından korkuyordum. Ve son dört haftada dil beni terk etti. Sanki gitmiş gibiydi. Ne zaman kelimeleri bulmaya çalışsam başarısız oluyorum.”

Artık bu dil kaybının acıyla ilgili olduğunu anlamıştır: Bir yanda "Filistin'de kendilerine karşı yeni bir zulmün kurbanı insanların anlaşılmaz acısı" öte yandan, "birlikteliğin yeni bir biçimini hayal etmeye cesaret edebileceğimiz - bu acıyı başkalarına salmak yerine kendimize ders çıkarmamıza izin verebileceğimiz bir rüyayı kaybetmenin kişisel acısı."

Son zamanlarda medyanın sessizliğine yönelik eleştirilere bakarken hnayretle aslında edebiyatın "sessizliği kabul eden tek yer" olduğunu öğrendi.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler