VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), “Sosyolojik Bakış” isimli kitabı okurlarıyla buluşturuyor. Kitap, ünlü sosyolog Harold Garfinkel’in Amerikan Akademisi’nde yürütülen sosyoloji çalışmalarına getirdiği sistemli eleştirilerin ilki olma özelliğini taşıyor. Ayrıca 1954’te ünlü “etnometodoloji” terimini de icat eden Garfinkel’in sonraki kuşak sosyologları etkileyecek olan etnometodoloji teriminin kaynakları da Sosyolojik Bakış” da yer alıyor.


VBKY’nin insan ve toplum kitaplığı, ünlü sosyolog Harold Garfinkel’in yazdığı, Barış Arpaç’ın Türkçe’ye çevirdiği Sosyolojik Bakış adlı kitabıyla genişlemeye devam ediyor. Garfinkel’e göre 40’lı yılların sonunda sosyoloji çalışmaları aslında giderek büyüyen bir boşluk üzerine inşa edilmekteydi. Ünlü sosyoloğun fikri ise daha ampirik ve etkileşimli terimlerle yapılan fenomenolojik betimlemenin, hâkim görüşteki eksiklikleri giderebileceği yönündeydi. Onun yaklaşımı ve toplumsal ilişkilerin kavramsal ve pozitivist yorumuyla mücadelesi, elinizdeki kitapta, ileride kaleme alacağı bazı çalışmalarından daha açık bir şekilde görülebilir. 1954’te ünlü “etnometodoloji” terimini icat eden Garfinkel’in Sosyolojik Bakış eserinde, sonraki kuşak sosyologları etkileyecek olan etnometodoloji teriminin kaynaklarını buluyoruz.

Editörlüğünü Anne Warfield Rawls’un yaptığı Sosyolojik Bakış, sosyal teori alanında çalışan tüm akademisyenler, lisansüstü öğrenciler, antropoloji ve diğer alanlarda çalışan tüm sosyal bilimciler için giriş niteliğinde ve temel okuma listesinde yer alması gereken bir kaynak. Ayrıca Garfinkel’in 1948’de Harvard’dayken, Amerikan Akademisi’nde yürütülen sosyoloji çalışmalarına getirdiği sistemli eleştirilerin ilki olma özelliği de taşıyor.

 

Kitap Tanıtım Yazısı:

Garfinkel’in konuya bakışına göre, insanların birbirleriyle bir şeyleri nasıl yaptığının, dili kullanış biçimlerinin ve şeylerin öğretilebilir düzeninin detayları toplumsal istikrar ve karşılıklı anlaşmayla son derece alakalıdır. Bu detayları göz ardı etmek veya kavramlara ya da teorik yorumlamalara indirgemek (ki bunlar istatistiki açıdan test edilebilirdir) toplumun kendisini sosyolojik denklemden koparmak anlamına gelecektir ve işin aslı yaşanan şey de bu olmuştur. Böyle bir durumda geriye ne kalır ki? Toplumsal düzen ve anlam konvansiyonel sosyoloji için, Garfinkel’in “kayıp şey” dediği şey hâline gelir, bu şey kayıptır çünkü ilk adımda –eylemin bilimsel tanımlamasının formülasyonunun ilk basamağında– elimine edilmiştir. Garfinkel’e göre konvansiyonel gözlemcinin yaptığı şey, eyleyeni somutlaştıran bilimsel tefekkür perspektifini kullanmaktır. Bu nedenle eyleyenin bakış açısını benimsemek “gözlemcinin, bilimsel ekspertizin bilişsel stili sınırlarında Eyleyen ile teorik bir obje olarak ilgilendikten sonra bir başka ve farklı bilimsel objeyi, mesela öz kimliğini belirlemiş Eyleyenin temsili modelini incelemeye alması anlamına gelir”

Yazar Hakkında;

29 Ekim 1917'de New Jersey'de doğmuş, etnometodoloji alanına yaptığı katkılarla tanınan Amerikalı bir sosyologdur. Los Angeles'ta Emeritus Profesör olarak görev yaptığı California Üniversitesi'nde, sosyolojik bir araştırma alanı olarak etnometodolojiyi kurmuştur. Önemli çalışmaları arasında, 1967 yılında yayımlanan ve daha sonra "Sosyolojik Bakış" adıyla anılan kitabı ve "Etnometodolojide Araştırmalar" adlı kitabı yer almaktadır.


KÜNYE

Yayınevi: VBKY

Kitabın adı: Sosyolojik Bakış

Yazar: Harold Garfinkel

Kategori: İnsan ve Toplum

Kitap Editörü: Zehra Öğüt

Çevirmen: Barış Arpaç

Proje Editörü: Hande Kayhan

Son Okuma: İrem Öz

Sayfa sayısı: 304

Bilgi için:

Ali Mert Alan

+90 530 561 54 50

aalan@medyaevi.com.tr

(Tanıtım metni)

Gercekedebiyat.com

...

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)