Onun Zevkini Resimlemek kitabı, çıplaklıkla olan ilişkileri ileri görüşlü ve çığır açıcı olan üç kadın sanatçının çalışmalarını derinlemesine inceleyen bir kitap.

 

Émilie Charmy, “Autoportrait au peignoir ouvert” (Açık Sabahlık İçinde Otoportre) (c. 1916–18), tuval üzerine yağlıboya, Fralin Müzesi, Virginia Üniversitesi  

Yazar ve sanat tarihçisi Lauren Jimerson, Zevkini Resimlemek: Üç Kadın Sanatçı ve Avangard Paris'te Çıplak adlı eserinde, 20. yüzyıl modernizminin kalıcı mitlerinden birini net bir şekilde yerle bir ediyor: avangardın ilerlemesindeki sıfır noktası çıplak kadındı!

Temel öyküye göre, Fauve Henri Matisse, 1907 baharında, Mavi Çıplak (Souvenir de Biskra) adlı eserini, birbirinden kopuk çizgi ve renklere indirgenmiş halde resmettikten sonra, Pablo Picasso ona   Kübizm'in öncüsü olarak kabul edilen bir genelev sahnesi olan Les Demoiselles d'Avignon  tablosuyla yanıt vermişti. Picasso bu tablosuyla, “modern resmin geleneksel hikayesi, en azından modellerden ziyade sanatçılar açısından, kesinlikle erkeklerdir.” demek istemişti.

Jimerson, Griselda Pollock'un, "müze küratörleri ve sanat tarihçileri, avangardın kahramanca ve son derece erkeksi bir efsanesini ürettiler" şeklindeki gözleminden alıntı yapıyor ve ardından, 1. Dünya Savaşı öncesinde ve sonrasında Paris'te faaliyet gösteren ve çıplaklıkla ilgilenen ileri görüşlü ve çığır açıcı üç kadın sanatçının çalışmalarını derinlemesine inceliyor.

Jimerson, bu üç sanatçının üslup açısından pek bir şey paylaşmadığını kabul etse de, hepsi "burjuva adetlerini ve kadınlığa dair mantıksız normatif anlayışları” reddettiler. Bu, avangardın hem içinde hem de dışında gezinmek zorunda oldukları dünyayı uygun bir şekilde yakalayan, isabetli bir ifade tarzı.

Marie Vassilieff, “Homme et femme” (Erkek ve Kadın) (1911–14), tuval üzerine yağlıboya (çift taraflı), özel koleksiyon

Jimerson'un çalışmalarını incelediği üç sanatçıdan ikisi bugün pek tanınmıyor: Matisse'den eğitim almış, Paris'e göç etmiş bir Rus göçmeni olan Marie Vassilieff (1884–1957), Kübist oldu ve 1912'de kendi sanat akademisini kurdu; Fovizm'le bağlantılı olan Émilie Charmy (1878–1974), 1913'te New York Armory Show'da sergilenen 15 kadından biriydi ve samimi, kendine gönderme yapan çalışmaları nedeniyle "Resmin Colette'i" olarak adlandırıldı.

Üçüncü sanatçı bugün çok daha iyi tanınıyor: Pierre Puvis de Chavannes, Pierre-August Renoir ve Henri de Toulouse-Lautrec gibi önemli sanatçılar için (bazen çıplak) bir model olarak başlayan ancak daha sonra ünlü sanatçı haline gelen Suzanne Valadon (1865–1938). 1894'te Société National des Beaux-Arts'a kabul edilen ve ilk büyük Amerikan sergisi 2021'de Barnes koleksiyonunda açılan (yazarın da katkıda bulunduğu) ilk kadın ressam.

Her üç sanatçı da Paris'te modernizmin en tanınmış adamlarıyla birlikte çalıştı. Üçü de bekar annelerdi (Valadon'un oğlu Maurice Utrillo da sanatçı oldu). Hepsinin modern çıplaklığa adanmış çalışmaları var ve hepsi yaşamları boyunca başarı ve ün kazanmış, ancak daha sonra gözden kaçırılmışlar. Birbirlerini tanıyorlardı ama işbirliği yapmıyorlardı ya da birbirlerinin çalışmalarını mutlaka desteklemiyorlardı. Kadın sanatçılar olarak aynı anda aynı yerde yalnızdılar.

Suzanne Valadon, “La chambre bleue” (Mavi Oda), 1923, tuval üzerine yağlıboya, Musée Nationale d'Art Moderne, Centre Pompidou

Yazar, bu sanatçıların çağdaş anlamda feminist olmadıklarını, hatta diğer kadın sanatçıları mutlaka desteklediklerini bile öne sürüyor. Jimerson, Valadon'un aslında "kadın sanatı”ndan hoşlanmadığını iddia ettiğini yazıyor.

Ancak bakışı ve çıplak özneyi kendileri için yakalama konusunda feministtiler. Bu konu, "yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar erkek ya da kadın çok az sanatçının ele almaya cesaret ettiği bir tür olan erkek bedeni, çıplak Siyah kadın ve çıplak otoportreyi" içeriyordu. Bu tür konuların avangard Paris'te bile şok edici ve çığır açıcı nitelikte olduğunu göz ardı etmek mümkün değil.

Anılarında kendisini "ni homme, ni femme" (ne erkek, ne kadın) olarak tanımlayan Vassilieff, tuvalin her iki yüzüne de bir nebze olsun tasvir eden Kübist bir çalışma olan  bir tarafta daha koyu renkli çıplak erkek, diğer tarafta daha açık renkli çıplak kadın "Homme et femme" (1911–14)'yi yarattı.

Vassilieff akademisinde bazen siyah erkeklerle beyaz kadınları bir arada poz verdiğinden Jimerson, potansiyel olarak "Homme'un nadir bir Siyah erkek Kübist çıplak olduğu" teorisini ortaya atıyor.

Charmy ayrıca özellikle de türün bilinen ilk örnekleri arasında yer alan hamile çıplak otoportrelerinde, çıplaklar için yeni alanlar da keşfetti.   

Ve Valadon'un "Vénus noire" (Siyah Venüs, 1919) adlı eserinde yazar, "Batı Avrupa resminde tek, idealize edilmiş çıplak siyah kadının bilinen en eski örneklerinden birini" tanımlıyor. Valadon'un “Vénus noire”ı çarpık ya da ilkel olmasa da bir adı yok.

Yazar Jimerson, Vassilieff ve Charmy'nin sanat eserleriyle de ilgili olan, bu tabloyla ilgili son dönemdeki eleştirel diyaloğu kabul ediyor: “Siyah Venüs basitçe yüceltici bir görüntü olarak okunamaz. … Bu kitapta tartışılan diğer sanatçılar gibi Valadon da hızla gelişen, ancak inatla eşitsiz, emperyalist ve ataerkil Fransız dünyasına dalmış beyaz bir kadındı.”

Böyle bir dünya, kadın sanatçılar tarafından tasvir edilen çıplak erkeğin çağdaşlarını en çok şok etmesinin nedeni olabilir. Valadon'un ilk çıplak erkek eseri “Adem ve Havva”da (1909), kendisini sanatçı arkadaşı ve müstakbel eşi André Utter'i erkek model yaptı ve Havva olarak tasvir etti. Valadon daha sonra Utter'ın cinsel organlarını incir yapraklarıyla kapladı ve ancak böyle sergileyebildi. (Bu arada yaprak örtmeyi başaramamıştı; kasık kılları tamamen sergilendi.)

Suzanne Valadon, “Vénus noire” (Siyah Venüs) (1919), tuval üzerine yağlıboya, Musée Nationale d'Art Moderne, Centre Pompidou (fotoğraf: Lauren Jimerson)

Valadon, sansür tehdidi altında bile Utter'ı çıplak resmetmeye devam etti ve kendi vizyonunu sanat tarihine taşıdı. “Le Lancement du filet” (1914) adlı tablosu onu üç açıdan bir tür balık yüzücü olarak tasvir ediyor (çıplak kadın resimlerinde sıklıkla kullanılan “Üç Güzeller” kinayesine gönderme yapıyor). Cinsel organları belirsiz ama hayal gücüne başka hiçbir şey bırakmıyor. Utter, çoğu zaman olduğu gibi, doğanın bir parçası; formu manzarayla uyumlu, idealize edilmiş vücudu zarif ve aynı derecede seksi.

Ancak erkek avangard sanatçılar her türlü cinselleştirilmiş poz ve mekan yoluyla modernizm davasını ilerletmek için çıplak kadınları kullanırken, bir erkek eleştirmen "Le Lancement" hakkında şunları yazdı: "Suzanne Valadon küçük tarifleri iyi biliyor ama basit, eski bir sürtük çizmek için basitleştirmek doğru değil!“

Cinsiyetçi eleştiri olsun ya da olmasın Valadon devam etti. Jimerson'a göre, yaşlı bir sanatçı olarak belgelenen otoportreleri arasında "kariyerinin olgun aşamasından" 66 yaşına kadar üç çıplak fotoğraf yer alıyor. Artemisia Gentileschi'yi başka sözcüklerle ifade edersek: "Sana bir kadının neler yapabileceğini göstereceğim"!

Valadon yaşlı bir kadının neler yapabileceğini gösterdi. Yani, Painting Her Pleasure'daki sanatçıların her biri gibi, burjuvazinin yanı sıra avangardları da şok etti.

Lauren Jimerson'ın Zevkini Resimlemek: Üç Kadın Sanatçı ve Avangard Paris'te Çıplak (2023), Manchester University Press tarafından yayınlandı ve internette ve kitapçılarda mevcut.

Bridget Quinn
https://hyperallergic.com
Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)