Napolyon, 16-18 Haziran 1815 tarihleri arasında gerçekleşen, Fransa İmparatoru Napolyon'un mutlak yenilgisiyle sonuçlanan ve Avrupalı güçler arasında 23 yıl süren silahlı mücadelenin (Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları) sonunu getiren Waterloo Savaşı, Fransızca'da Mont-Saint-Jean Muharebesi olarak da bilinir. Muharebe İngiltere-Prusya ittifakı ile Fransa arasında, Belçika'nın Waterloo kasabası yakınlarında oldu.

 

Savaş, Belçika'nın Brüksel şehrinin 14,5 km ve Waterloo kasabasının 2 km uzağında oldu.

Savaşta İngiliz kuvvetlerine Dük Wellington, Prusyalılar'a ise Gebhard von Blücher komuta etti. Müttefikler, Fransa'nın kuzeydoğusuna doğru saldırmayı düşünürken Napolyon onlara Belçika'da bir engelleyici saldırıda bulundu, sonrasında bu Waterloo Savaşı'na dönüştü.

 

Öncelikle İngiliz ordusuyla karşılaşan Napolyon, üstün görünürken süvari birliklerinin yanlış bir manevrası hemen hemen savaşı İngilizler'in lehine çevirdi, daha sonra Prusyalılar'ın yetişmesi Fransızlar'ı bozguna uğrattı ve savaş neredeyse Fransız ordusunun tamamının imhası ya da esaretiyle sonuçlandı.

Napolyon’un toplam 73 bin kişilik ordusu 25 bin ölü ve yaralı 8 bin esir 15 bin kayıpla ordusu neredeyse sıfırlandı. Fransa monarşisinin yeniden kurulduğu bu muharebe sonrasında, Napolyon İngilizler tarafından Afrika kıyılarına yakın dünyanın bir ucu sayılan Saint Helena adasına sürgüne gönderildi ve orada 1821 yılında öldü.

Çağdaş gezginimiz Ömür Kabak, eşiyle çıktığı dünya turundan ilginç fotoğraflar ve notlar paylaşıyor. Ömür Kabak’ın Napolyon’un sürgünde öldüğü ada ve evinden paylaştığı fotoğrafları yazdığı aydınlatıcı notlarla birlikte aynen yayınlıyoruz:

AZİZ HELENA – NAPOLYON ve ÖMÜR KABAK

Dünya Turu 20.Liman: St.Helena/Güney Atlas Okyanusu.. -Napolyon'un Waterloo'da esir edilip hapsedildiği, öldüğü ve gömüldüğü, -Dünyanın en yaşlı (192) kara kaplumbağası Jonathan'ın yaşadığı, -Yakub Peygamberin cennete giden merdivenlerinin olduğu İngiliz adası burası.  

Ne oldum deme, ne olacağım de! Napolyon bu sözün örneği olmuş; Fransa'nın kurucu İmparatoru ol, tüm Avrupa'yı fethet, büyük kanunlar yap, savaş tarihinin en büyük mareşallerinden biri ol ve hayatın son 6 yılını Atlantik ortasında ıssız adada esir olarak geçir ve yalnız başına öl.

Azize Helena'nın ismi verilen adanın asıl yerleşim yeri ise Jamestown. Nüfusu 4 bin civarında. Dünyanın en izole adalarından çünkü en yakın ülkeye 2000 km, bağlı olduğu İngiltere'ye ise 8.000 km uzaklıkta. Wirebird(tel kuşu)isimli buraya mahsus kuşu ve balina köpekbalığı meşhur.

Napolyon 2 kere iktidardan düştü ve sürüldü. İlki Rusya seferindeki yenilgi ile Akdeniz'deki Elba adasına. Bu ilk sürgünden ("Ayı ininden çıktı") tekrar iktidara yürüdü ama Waterloo'da yine yenildi ve İngilizler bugün geldiğimiz St. Helena'ya sürdü, 6 yıl sonra burada öldü.

 

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)