Uluslararası Türk Yazarlar Birliği (BEYTUM) başkanı şair Hayal Rıza’nın açıklamasına göre etkinlik Bakü Devlet Üniversitesi bahçesinde - açık havada yapılacak.

Türk ülkelerinden tanınmış bilim adamları ve yazarların katılacağı etkinliğin ilk günü Şuşa Günü, ikinci günü Türk Dünyası Günü, üçüncü günü ise Dede Korkut Günü olarak adlandırılıyor.

BEYTUM, Azerbaycan Yazarlar Birliği, Milli Meclis Kültür Komitesi, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi, TÜRKSOY, TÜRKPA, Yunus Emre Enstitüsü, İLESAM, Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Yaratıcı Vakfı tarafından organize edilen etkinliğe, Türkiye’den de yazar ve şairler katılacak.

Festivalin açılış töreni 26 Mayıs'ta yapılacak. Festivalde yayınevlerinin yayınladığı kitapların yanı sıra, milli danslar, konser ve tanınmış şarkıcıların etkinlikleri de yer alacak.

Festival, Türk dünyasının büyük düşünürleri Nizami, Yunus Emre, Alişir Nevai, Mahdumkulu Firaki, Tugolbay Sidikbekov ve Abay'ın anısına ithaf edildi. Festivalde, Türk ülkeleri bilim adamları adı geçen yazarlar hakkında bildiri sunacak.

Etkinlikte ayrıca M. A. Sabir, Hasan bey Zerdabi, Ahmed Cevad, Hurşidbanu Natava, Hüseyin Cavid, Ahmed Baydursunlu, M. F. Akhundzade, Omar Faig Nemanzade'nin yıl dönümü etkinlikleri de yapılacak.

Festivalde Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı, Uluslararası Türk Akademisi, TÜRKSOY ve Azerbaycan Yazarlar Birliği tarafından yayınlanan kitapların sunumları da yer alacak.

Etkinliğin son gününde ödül töreni düzenlenecek.

Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali gelecek yıl Türkiye'de yapılacak.

AZAD KARADERELİ KİTAPLARINI İMZALAYACAK

Yazar dostlarımızdan Azad Karadereli de 26 Mayıs günü saat 13.00'de bir zamanlar büyük önder M. E. R?sulzade'nin adını taşımış Bakü Devlet Üniversitesi'nde Roman İstanbul'da Petrol Tarlaları adıyla basılmıştı. 

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)