Son DakikaTarihte Afrika ve Amerika’da yerli halkların maruz kaldığı soykırımlar, esasen sömürgeciliğin bir parçası olarak işgal edilen ülkelerde tüm yerli unsurların ortadan kaldırılmasını beraberinde getirmişti.

Amerika’daki ilk İngiliz kolonisi 1607'de Jamestown, Virginia'da kurulduğunda yerli halklara yönelik katliamlar da başlamıştı. 1607'de İngiliz denizciler bir yerleşim başlatmak için Kuzey Amerika'ya geldi. Adını Kralları l. James’den alan şehir, ilk İngiliz sömürgesi oldu.

jamestown

Çalışmaları bu tarihi soykırım bağlamında inceleyen Vine Deloria, Jr. Russell Means ve Ward Churchill gibi akademisyen-aktivistler American Holocaust adlı kitabında Amerika'daki sömürgeleştirme olaylarını 1948 BM konvansiyonunda yazılan soykırım tanımını şöyle özetler:

“Birleşmiş milletler dilinin ışığında onaltıncı, onyedinci, onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda Amerika'da neler olup bittiğini bilmek ve bunun soykırım olduğu sonucuna varmamak imkansızdır” 1900'e gelindiğinde, Amerika'daki yerli nüfus bazı bölgelerde %98'e kadar azaldı.  

 

amerikan kızılderili soykırımıamerikan kızılderili soykırımı

Sömürgeciliğin ilk yüzyılında çiçek salgını ve kolera gibi hastalıkların etkileri ölü sayısına büyük katkıda bulunurken, sonraki yüzyıllarda sömürgeciler tarafından Kızılderililere yönelik şiddet, demografik yapıyı bozdu. Amerika’nın yerli halkı Avrupalılar tarafından öldürüldü.

amerikan kızılderili soykırımı

1491'de batı yarımkürede yaklaşık 145 milyon insan yaşıyordu. University College London'daki bazı coğrafyacılara göre, Amerika'nın Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilmesi o kadar çok insanı öldürdü ki, bu katliamlar iklim değişikliği ve küresel soğumayla sonuçlanmıştı.

amerikan kızılderili soykırımı

Pontiaca Savaşı sırasında Bouquet ve Amherst arasında değiş tokuş edilen mektuplarda: "Kızılderilileri battaniyeler aracılığıyla aşılamaya çalışmakla ve onları ortadan kaldırmaya hizmet edebilecek her yöntemi denemekle iyi edersiniz”. ifadesi soykırıma bir kanıt sayılmıştır.

amerikan kızılderili soykırımı

 

Çiçek hastalığı 1837'de ABD'yi kasıp kavurduğunda, ABD Savaş Bakanı Lewis Cass hiçbir Kızılderili kabileye çiçek aşısı yapılmamasını emretti. Bunlar, Amerika'nın sömürgeleştirilmesi sırasında yerli Amerikalılara sıklıkla sergilenen soykırım tavrının parçası olarak görülmüştür.

amerikan kızılderili soykırımı

 

General J. M. Chivington şöyle diyordu: “Kızılderililere sempati duyan herkese lanet olsun! Kızılderilileri öldürmeye geldim ve Kızılderilileri öldürmek için herhangi bir yolu kullanmanın doğru ve onurlu olduğuna inanıyorum. Büyük küçük herkesi öldürün ve kafa derisini kazıyın.”

amerikan kızılderili soykırımı

Tüm bunlara rağmen ABD bugüne kadar herhangi bir hakikat komisyonu üstlenmemiş Kızılderililerin soykırımı için bir anıt inşa edilmesine izin vermemiştir. Smithsonian gibi Amerikan müzeleri soykırıma bir bölüm ayırmaz, Kızılderililerin maruz kaldıkları soykırımı hiçe sayarlar..

amerikan kızılderili soykırımı

Halim Gençoğlu
Capetown Üniversitesi öğretim üyesi tarihçi

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)