Sözümüzün özü Talat Sait Halman

Ölmeden önce Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı, Türk Edebiyatı Bölümü ve Türk Edebiyatı Merkezi Başkanı, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı olarak yöneticilik yapıyordu. Onlarca farklı kültür, eğitim organizasyonuna ya doğrudan içinde yer alarak ya da dışarıdan destekleyerek katkı sağlıyordu.

Halman, Cumhuriyet’in “yüksek kültür” ideallerini kendi kişiliğinde birleştirmiş bir kuşağın en verimli, en evrensel kişilerinden biriydi. Hayatı boyunca bu ideallerin uluslararası düzlemde yaşaması için çalıştı.

1952’de Columbia Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimi ile başlayan bu süreç Columbia, Pennsylvania, Princeton ve New York Üniversite’lerindeki farklı akademik konumlarda devam etti.

Halman, genç bir insanın bireysel başarı öyküsünü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kültür varlığının uluslararası düzlemde tanınmasının sıkıntılı serüvenine çevirdi. Bu anlamda onun, bu ülkenin ilk Kültür Bakanı olması bir rastlantı değildir.

Türkçenin renkli hatiplerinden biri olan Halman, ülkemizin edebiyat varlığını üst düzey çevirileri ile evrensel düzleme taşıdı. Şimdi Dağlarca, Orhan Veli, Sait Faik, Melih Cevdet, Yunus Emre, Mevlana, Nasreddin Hoca ve Muhibbi, onun şairliğinden ve evrensel duyarlığından geçerek İngilizcede de yaşıyorlar. Ve Halman’dan evvel Shakespeare, hiç bu kadar görkemli, lirik ve Türkçe konuşmamıştı. Kuşkusuz, Soneler de artık, Türkçe şiirin en güzel bir simgesidir. Amerikan edebiyatının köşe taşı William Faulkner’ı da, eski uygarlıkların nice şiirlerini de Türkçe ile tanıştıran yine Talat Sait Halman’dır.

Kurucusu olduğu ve son on beş yılında büyük emek verdiği Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün mezunları, bugün çok güzel işlere, onun adına yaraşır değerli ve yenilikçi çalışmalara imza atıyorlar. Farklı lisans programlarından gelen bu parlak zekâlar, genç dehalar, Talat Hoca’nın kurucu kişili ve iyi yöneticiliği sayesinde edebiyat doktoru olma olanağına kavuştular.

Talat Sait Halman, 5 Aralık 2014 akşamı aramızdan ayrılmıştı. Ülkemizin çalışkan insanlarından Halman, 85 yaşındayken, ayakta ve belki tam da istediği gibi çalışıyorken yaşama gözlerini yummuştu. Aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde ışıklar içinde olsun diyoruz…

Selim Esen

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)