Mustafa Erkin Koray 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Kadıköy'de doğdu. Sanatçı bir ailede doğan Erkin Koray daha küçük yaşlarda, başarılı bir piyanist ve piyano eğitmeni olan annesi Vecihe Koray’dan piyano çalmayı öğrenmişti. Erkin Koray ilerleyen yıllarda piyanodan uzaklaştı ve gitar çalmayı öğrendi. Sanat yaşamında da kendine enstrüman olarak gitarı seçecekti.

Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türünde çok sayıda özgün eseri bulunan Erkin Koray’ın Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi türkülere getirdiği yeni soluk, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi Türk sanat müziği eserlerini yorumlayışı unutulmazlar arasına girdi.

Müziğimize sayısız eser bırakan Erkin Koray’ın Öyle Bir Geçer, Anma Arkadaş, Arapsaçı, Şaşkın, Sevince ve Yalnızlar Rıhtımı, Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock'a uzanan eserleri ve Krallar, Akrebin Gözleri gibi heavy metal’e yakın şarkıları nesiller boyunca ezberlendi ve çok sevilerek hafızalara kazındı.

HAYATI HEP EKONOMİK SIKINTILAR İÇİNDE GEÇTİ

Hayatı genellikle ekonomik sıkıntılarla geçen Erkin Koray popüler çalışmaları ve çok sevilen şarkıları olmasına rağmen maddi açıdan rahata eremedi. Müziği kendine yaşam biçimi olarak seçmiş olan Koray, kendisiyle aynı dönemde müzik yapmış birçok sanatçı gibi o dönemlerde belirsiz olan telif hakları, sınırlı çalışma olanakları, sağlıksız bir yapıya sahip olan müzik piyasası ve müzik dinleyicisinin düşük alım gücü gibi nedenlerle ekonomik güçlüklerden kurtulamadı.

OHN LENNON'DAN GELEN TEKLİFİ REDDETMİŞTİ

1971’de Fransa’da Beatles’ın efsanevi solisti John Lennon’la tanıştı. Erkin Koray Lennon’a yeni şarkısı “Mesafeler”i dinletti. Şarkıyı dinleyen Lennon, kendisine Avrupa'da kalmasını teklif etse de, Koray bu teklifi kabul etmedi ve Türkiye’ye geri döndü. 1970’lerin ortalarından sonra daha çok solo çalışmalar yapmaya başlayan Erkin Koray klasikleşmiş birçok esere imza attı. Erkin Koray 1975-1984 yılları arasında kısa sürelerde Türkiye'ye gelişleri dışında Hollanda, Almanya ve Kanada'da yaşadı. Sanatçının bu dönemdeki yaşantısı hakkında çok bilgi olmasa da Estarabim, Arap Saçı gibi çok bilinen eserlerini bu dönemde yayınladı.

İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim gören Erkin Koray 1950’lerin ikinci yarısından itibaren okul arkadaşlarıyla Erkin Koray ve Ritimcileri adlı bir müzik grubu kurdu. Grup dönemin popüler şarkılarını çalıyordu. Erkin Koray 1960’lara kadar müzikle olan ilişkisini yarı amatör yarı profesyonel şekilde sürdürdü.

İLK 45'LİĞİNİ KAYDEDİP ASKERE GİTTİ

Usta sanatçı 1962 yılında müzikli mekanlarda programlar yapmaya başlamıştı. Bu sırada aldığı bir teklif sayesinde ilk 45’liğini kaydetme şansını yakaladı. Plağın bir yüzünde "Bir Eylül Akşamı", diğer yüzünde ise "It's So Long" adlı İngilizce bir parça yer alıyordu. Bu plak ancak 1966 yılında piyasaya çıkabildi. Çünkü Erkin Koray bu sırada askere gitmiş, 1963 – 1965 yılları arasındaki askerliğinde de Ankara'da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası'nda solist ve gitaristlik yapmıştı. Plağın ne kadar sattığı bilinmiyor.

Askerden sonra Hamburg’a giden Erkin Koray burada The Hiccups adlı bir Alman grubu ile 2,5 ay çalıştı. Türkiye'ye döndüğünde The Hiccups'ta beraber çalıştığı bas gitarist Bernhard Weber, gitarist İlder Tokcan ve Fikret Zolan ile yeni bir grup kurdu. Bu dönemde artık saçlarını da uzatmaya başlamıştı ve herkesin onu hatırladığı görünümüne yavaş yavaş kavuşuyordu.

UZUN SAÇLARI 

Koray, Türkiye'de uzun saçları ve müziğiyle beat müziğin temsilcisi haline geldi.1966'da İngilizce şarkılardan oluşan bir plak daha çıkardı ancak plak sadece 300 adet sattı. 1967 yılında basılan, bir yüzünde Kızları da Alın Askere, diğer yüzünde Aşk Oyunu adlı parçalar bulunan 45'liği ise onun için adeta bir dönüm noktası olacaktı. Özellikle Kızları da Alın Askere parçası Erkin Koray'ın geniş kitleler tarafından tanınmasında önemli rol oynamıştır ve onu ünle çapında tanınan bir isim haline getirdi.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)