Kırmızı Kedi Yayınevi’ne ait kitapların, yazarların siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle stantlara koyulması yasaklandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 17 Mayıs’ta 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nı düzenleyecek. Ancak fuarda Merdan Yanardağ, Barış Pehlivan, Timur Soykan gibi pek çok yazarın kitabının yayımlandığı Kırmızı Kedi Yayınevi’ne ait kitabın stantlara koyulması yasaklandı. 

CHP’li Yakutiye Belediye Başkan Adayı Adnan Atalay, sosyal medya mesajıyla durumu duyurdu. 

tele1.com.tr’den Ebru Kaymaz’a konuşan Atalay, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in isteğiyle olduğunu açıkladı. Atalay, protesto etmek için fuara katılmayacaklarını belirtti. 

Fuarın henüz başlamadığını söyleyen Atalay, “Siyasi içerikli kitapları getirmeyeceksiniz dediler. Biz protesto ettik fuara katılmıyoruz. Biz daire başkanlarından böyle bir tepki görünce ‘Kesinlikle siyasi kitapları belediye başkanımız Mehmet Sekmen istemiyor’ diye kendileri paylaştılar. Biz de protesto için katılmıyoruz dedik kendilerine.” diye konuştu. 

‘BUNLAR YASAKLI YAYINLAR DEĞİL’ 

Atalay, eğer kitapları getirirlerse kendilerine ‘Biz gelip standınızdan kaldıracağız’ denildiğini anlattı. Atalay şöyle devam etti: 

“Belediye başkanı müsaade etmiyormuş, ‘Ben bunlar yasaklı yayınlar değil. Yasak olan bir yayını biz zaten satmayız dedik. Bunlar Merdan Yanardağ’ın kitabı, Barış Pehlivan’ın İsmail Saymaz’ın kitabı bunlar. Ben kendilerine ‘ne hakla siz polis misiniz?’ diye tepki gösterdim” 

MEHMET SEKMEN GÖREVDEN ALINMIŞTI 

Sekmen’in yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. 1998 yılında Sekmen, dönemin İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından görevden alındı. Kartal Milli Gençlik Vakfı’na (MGV) usulsüz işler yapmak, kıdemsiz memurları keyfi nedenlerle yükseltmek gibi nedenlerle görevden alınan Sekmen, mahkeme kararı ile görevine geri dönmüştü. 

 
Gercekedebiyat.com 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)