CNN TÜRK, Aşık Veysel’in 128’inci doğum gününe özel şahane bir haber hazırlayıp, yayınladı. ‘Hafıza-i Beşer’ adlı haberi Burçak Bozkuş hazırladı.

CNN TÜRK muhabiri sokakta insanlara, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünü dinletip, “Bu sanatçıyı tanıdınız mı?” diye sordu.

Kameraman Doğukan Yıldırım’ın çektiği gençlerden sadece biri “Aşık Veysel” dedi.

O genç kız da, sanatçıyı babasının zoruyla otomobilde dinlediği için tanıdığını söyledi.

Aşık Veysel’in sazını ve sesini dinleyen orta yaş ve üstünden sadece bir kişi tanımadı sanatçıyı. Diğer orta yaş ve üstündekiler türküyü çalıp, söyleyenin Aşık Veysel olduğunu bildi, gençlerin sanatçıyı tanımamasına üzüldüklerini beyan etti. Aralarında, “Gençler Aşık Veysel’i tanımıyorsa bu onların değil, ebeveynlerinin, bizlerin kabahati” diyenler bile oldu.

1973 yılında ölen Aşık Veysel gibi bir değeri, günümüz gençlerinin tanımıyor olması acı...

Dünyanın tüm popüler şarkıcılarını hatta Güney Kore’li K-pop yıldızlarını tanıyan, bilen ve dinleyen gençler Aşık Veysel’den bihaber ise, bu sadece onların değil, hepimizin kusuru...

Çünkü Aşık Veysel, sadece bir ozan değil, genç yaşta görme yetisini kaybetmesine rağmen hayat sevincini kaybetmeyen, görmediği dünyanın değerini bilen bir sanatçıydı.

AŞIK VEYSEL’İN VASİYETİ

Sadece Türkiye’de değil, dünyada bile çevreciliğin esamesi okunmazken, Aşık Veysel’in ailesine vasiyetine bakar mısınız?

“Ben ölünce mezarıma asla taş koymayın, çimento dökmeyin.

“Ben öldükten sonra üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın.
Taş kapatır. Çimento örter.

“Hiç kimse istifade edemez.

“Benim toprağım da milletime hizmet etsin.

“Orada biten otlardan koyun yesin et olsun, kuzu yesin süt olsun, arı yesin bal olsun.

“Yoksa taşın altına yatmakla bir faydam olmaz.”

Ölümünün üstünden yarım asır bile geçmeden ‘Kara Toprak’, ‘Güzelliğin On Para Etmez’, ‘Dünya’ya Gelmemde Maksat’, ‘Beni Hor Görme’, ‘Atatürk’e Ağıt’, ‘Esti Bahar Yeli’, ‘Gönül Sana Nasihatım’, ‘Kahpe Felek’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ gibi ölümsüz eserlerini dinletemediğimiz gençlere Aşık Veysel’i bu yanıyla da tanıtamadık.

Günümüz gençlerinin çevre ve doğa hassasiyeti konusunda İsveçli aktivist Greta Thunberg yerine Aşık Veysel’in bu yönünü örnek almıyorsa, hepimizin kabahati bu...

Demek ki 50 yıldır Aşık Veysel’i gençlere tanıtmak için etkili bir kültürel etkinlik yapmamışız.

Yapılmış olsaydı CNN TÜRK ekibinin türküsünü dinletip, “Bu sanatçıyı tanıdınız mı?” diye sorduğu gençler, Aşık Veysel’i tanırdı.

Ali Eyüboğlu
(Milliyet)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)