Öykü

Cortazar'ın bilinmeyen 7 öyküsü çöpe atılırken bulundu

Arjantinli yazar Cortazar'ın yedi yayınlanmamış öyküsü, yıllar sonra çöpe atılmak üzereyken kurtarıldı. Öyküler, 12 Ekim'de açık artırmaya çıkarılacak.

Cortazar'ın bilinmeyen 7 öyküsü çöpe atılırken bulundu
08-10-2023 19:30
08-10-2023 19:39

Romanları ve öyküleriyle tanınan, Latin Amerika edebiyatının önemli yazarlarından  Arjantinli yazar Julio Cartazar'ın yayınlanmamış yedi öyküsü bulundu.

Julio Cortazar’ın, Paris’e taşınmadan önce Buenos Aires’te yayımlanmış sadece üç yapıtı vardı. Siyasi baskılar nedeniyle 1951'de gittiği Fransa’da aynı yıl, kendi adıyla yazdığı ilk öykü kitabı Bestiario, Türkçesiyle 'Hayvan Hikayeleri'yle çevrilmişti. 

Ardından ikonik eseri Rayuela'yı (Seksek) 10 yıl sonra yayımladı.

Uruguaylı bir koleksiyoncunun oğlu, 2019'da babası hayatını kaybettikten sonra Cortazar'ın bir kitabının daktiloyla yazılmış versiyonunu buldu. Daktiloda yazılmış eser, Cortazar'ın arkadaşına gönderdiği 46 öyküden oluşuyor. Bu öykülerden 35'i, küçük değişikliklerle 1962 yılındaki resmi baskısında mevcut. Diğer 4 hikaye de aynı dönem dergilerde yayımlanmış.

Koleksiyoncunun ailesi, çöpe atmak üzere oldukları eserin ünlü yazara ait olup olmadığını öğrenmek için Cortazar'ın çalışmalarını araştıran akademisyen ve antika kitap koleksiyonu yapan Lucio Aquilanti ile iletişime geçti.

Bir yıl süren araştırmanın ardından, Cortazar'ın eşi Aurora Bernandez'in satın aldığı ve yazarın 1966 yılına kadar kullandığı 'Olivetti Letera 32' model daktiloyla yazıldığı doğrulandı.

Aynı zamanda Arjantin Ulusal Kütüphanesi'nde bulunan koleksiyondaki yazara ait diğer el yazmalarıyla karşılaştırıldıktan sonra el yazısıyla yapılan düzeltmeler ve tipografinin de eşleştiği görüldü.

Lucio Aquilanti, araştırmanın sonucuyla ilgili şunları söyledi:

"Kesinlikle bunun yazar tarafından daktiloyla yazılmış orijinal bir eseri olduğunu ve büyük önem taşıdığını onaylayabilirim."

Ancak bu öykülerin, Uruguaylı özel bir koleksiyoncunun eline nasıl geçtiğine ilişkin gizem hâlâ çözülmüş değil.

Cortazar'ın yayımlanmamış sözkonusu 7 öyküsünün sadece başlıkları açıklandı.

"Inventario (Envanter)", "Carta de un fama a otro fama (Bir ünlüden diğerine mektup)", "Mariposas automáticas (Otomatik Kelebekler)", "Los viajes y los sueños (Seyahatler ve rüyalar)", "Diminuto unicornio (Minik Unicorn)", "Rabia del espejo (Ayna öfkesi)" ve "Rey del mar (Denizlerin Kralı)".

Eserin şu anki sahibi, kimliğini gizli tutmayı tercih ederken 7 öykü, 12 Ekim'de Montevideo ve Buenos Aires'teki Zorrilla ve Hilario müzayede evleri tarafından açık artırmaya çıkarılacak.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler