Bu insanlar bizim insanlarımız.

 

Yazarlarımız şairlerimiz için bir zamanlar baş köşedeydiler.

 

Dünyanın en ağır işini yapar madenciler. Yerin yüzlerce altında gün ışığından yoksun çalışır, evlerine, çoluk çocuklarının rızkını çıkarırlar.

 

Akciğerlerinde maden tozuyla tertemiz ekmek yerler.

 

Dünyanın en kutsal işini yaparlar. Maden işçileri ülkemizin onurudur.

 

Ancak çoğu kez yeraltı onların mezarı olur. Ülkemiz işkazalarında Avrupa'da birincidir.

 

Ocakların özelleştirilmesi ve önlemler için gerekli masraftan kaçınmak, alçakça kar hırsı, bu kazaların nedenidir. 2010 yılında Türkiye'deki maden ocaklarında toplam 61 ölümlü kaza yaşanmıştır. 2011 yılında 85, 2012 yılında ise 77 ölümlü kaza yaşanmıştır. 

 

 

Zonguldak'ta kaçak kömür ocağı ile Türkiye Taşkömürü Kurumu maden ocağında meydana gelen iş kazalarında 4 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Kırat mevkisinde kaçak işletildiği iddia edilen maden ocağında açığa çıkan gazdan, madenciler Mustafa Özalpuğan, Yaşar Özerdoğan ve İsmail Altun etkilendi. Olay yerine çağrılan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekipleri, girdikleri maden ocağında, 3 işçinin hayatını kaybettiğini belirledi.


TTK Gelik İşletmesi maden ocağında da kömür taşınan vagonları çeken lokomotifin devrilmesi sonucu madenciler Azmi Kara ve Hakkı Gebeş yaralandı. Kara, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Diğer madenci Gebeş ise Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavi altına alındı.

 

*

 

Ülkemizin % 90'ı emeğiyle geçinen insanlardan oluşuyor.

 

Edebiyatımızda kapsadıkları alan ise % 10 düzeyine inmiştir!

 

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)