Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde bugün, 14 Kasım 2016 günü saat 14:00'de toplanan Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği (Börsenverein) üyeleri tutuklu yazarlara destek eylemi yaptı.

Cumhuriyet gazetesine yaptıkları destek ziyaretinden hemen sonra Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önüne gelen ekip, burada Links Verlag, Arco Verlag, The Orient gibi bazı yayınevi temsilcileri ve Alman yazarlarla buluşarak her Pazartesi ve Cuma (saat 15:00-18:00 arası) gerçekleştirilen “Özgürlük Nöbeti” öncesinde, getirdikleri pankart ve kartlarla bir basın açıklamasında bulundular. 
Bu açıklamada ilk olarak söz alan Alevander Skipis, “Aslı Erdoğan ve Nemciye Alpay’ın kimlikleri temsilinde şu anda Türkiye’deki ifade özgürlüğü üzerinde işlenen ağır suçlardan dolayı burada bulunuyoruz. Hakkında kesinleşen bir hüküm olmadığı, dolayısıyla suç işlediği ispatlanmamış kişiler, her zaman suçsuz oldukları ilkesi göz önünde bulundurularak değerlendirilmedir. Bu anlamda Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve suçu kanıtlanmamış tüm tutuklu gazeteci ve yazarlara yapılan muamele bir insan hakları ihlalidir. Aslı Erdoğan, sağlık durumu iyi olmamasına rağmen gerekli olan tıbbi destekten yoksun tutulmaktadır. Bu durumu kınıyoruz. Biz, Alman yayıncılar Birliği olarak yalnızca Türkiye’de değil, Arabistan, Katar, Romanya, Macaristan, Rusya, Vietnam, Kore, Çin gibi bir çok ülkede “ifade özgürlüğü” için çalışmalar yapıyoruz. Çünkü bizim mesleğimizin yani yayıncılığın temel koşulu ifade özgürlüğüdür. Kelimeler özgür olmazsa biz mesleğimizi sürdüremeyiz. Bu yüzden, yani mesleğimiz gereği buradayız” dedi.

Ancak yapılan eyleme başta Türkiye Yayıncılar Birliği ve üyeleri olmak üzere Türk yayıncılarının destek vermediği görüldü.

GERCEKEDEBİYAT.COM

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)