Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından sinema yazarı Giovanni Scognamillo'nun anısına düzenlenen GİO Ödülleri'nin 2019 kazananları açıklandı.

Ödüller, 4 Ocak Cumartesi günü Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Roman, Öykü, İllüstrasyon, Kısa Film, Başarı Ödülü ve Mavi Anka Ödülü kategorilerinde verilen ödüllerde kazanan isimler şöyle:

En İyi Roman
Mehmet Berk Yaltırık – Istrancalı Abdülharis Paşa (İthaki Yayınları)

En İyi Yayınlanmamış Öykü
Gökçe Mehmet Ay – Gerçekliğin Derinliklerinden Gelen

En İyi İllüstrasyon
Ömer Tunç – Tarkan ve Kurt

En İyi Kısa Film
Ceylan Özgün Özçelik – Cadı Üçlemesi 13+

GİO Ödülleri 2019 – Başarı Ödülü
Alacakaranlık Dergi ve Lemur Dergi

Öte yandan Fantazya ve Bilimkurgu türlerine yaptığı katkılarından ötürü verilen "Mavi Anka Ödülü" ise bu yıl bilimkurguya dair makaleleri, çevirileri ve öyküleriyle tanıdığımız Bülent Akkoç'a değer görüldü.

 

GİOVANNİ SCOGNAMİLLO KİMDİR?

Yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen. Levanten yazar, İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın çocuğu olarak 1929'da İstanbul'da doğdu. 8 Ekim 2016'da hayatını kaybetti.

1948-61 yıllarında başta İtalyan ve Fransız basını olmak üzere yabancı basında, 1961'den sonra ise Türk basınında Akşam, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV'de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sinema yazarlığını sürdürdü.

İlk iki kitabını 1965'te Agah Özgüç'le birlikte yazdı. Bu kitapların adları "1965 Sinema Yıllığı" ve "Türk Sinemasında Kadın ve Seks" ti. 1973'te yazdığı "Türk Sinemasında 6 Yönetmen" kitabıyla birlikte bugüne kadar 40'ın üzerinde kitap yazdı ve onlarca kitabı da Türkçeye çevirdi.

Sinema, fantastik edebiyatı, bilim kurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazdı. 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yaptı.

2006 yılında "Beyoğlu'nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo" adında belgeseli de yapıldı. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Türk Sineması" dersleri verdi.

8. Uluslararası Ankara Film Festivali Yaşam Boyu Katkı Ödülü ve 19. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü sahibi.

 

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)