• 1936 yılında Cumhuriyet gazetesi İsmail Habib, Ali Kami, Ahmet İhsan, Abidin Daver, Murat Sertoğlu, Bahri Turgut, Reşat Nuri gibi yazarları bazısı sonradan kitaplaşarak gezi edebiyatımızın seçkin ürünlerine dönüşecek izlenim ve söyleşilerini yazı dizisi hâlinde hazırlamak üzere memleket içinde ve dışında görevlendirir.

  Bu kişilerden biri de Türk edebiyatının büyük yazarı Peyami Safa’dır. Safa’nın Haziran 1936’da başlayan yolculuğu Avrupa’nın yirminci yüzyıl tarihinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin imzalanması, İspanya İç Savaşı’nın patlak vermesi, Berlin Olimpiyatları, Almanya’nın Rheinland’ı işgal ederek Versailles’ı ihlal etmesi, Roma-Berlin Mihveri’nin ilanı, Almanya ve Japonya arasında Anti-Komintern Paktı’nın teşekkül ederek Avrupa’daki gerilimin küresel ölçeğe taşınması gibi önemli gündem başlıklarının oluştuğu bir zaman zarfında gerçekleşir.

  Şüphesiz bu durum, ortaya çıkan yazı veriminin değerini ve önemini daha da artırır. Galata rıhtımında başlayan yolculuğun ilk parkuru, Pire, Brindisi, Venedik, Milano ve Montrö üzerinden Paris’e uzanır. Dönüş parkuruysa, Paris’ten sonra Strazburg üzerinden Münih, Salzburg, Viyana, Budapeşte ve “Avrupa saatinin bittiği” Bükreş’e uzanarak tamamlanır. Safa, sadece Avrupa’nın şehirleriyle değil, “İnsan bahtı üstünde tarihin en büyük kararlarını vermeye hazırlanan bugünkü Avrupa’nın şekillerinden ziyade fikirlerine bir göz atma ve nehirlerden, ağaçlardan, köprülerden, kulelerden ziyade insanları söyletme” gayretiyle Batı siyaseti, sanatı ve kültürünün, Rene´e Jardin, Frances Perkins, Yvon Delbos, Léon Pierre-Quint, Martha Eggerth, Tristan Tzara, Jean Carteret gibi önemli kişileriyle de temas eder.

  1936’da Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilip 1938 yılında kitaplaşan Büyük Avrupa Anketi’ni, bu neşirden 85 yıl sonra ilk defa Selçuk Atay’ın notları ve Hasan Aksakal’ın geniş takdimiyle yayımlıyoruz.

  Büyük Avrupa Anketi
  Peyami Safa
  Yayına Hazırlayan: Selçuk Atay
  Sayfa Sayısı: 232
  Basım Tarihi: Ekim 2023
  (Tanıtım metni)
  Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)