Türkiye birkaç gündür Limak Holding’e bağlı Antalya Limak Lara Hotel’in Türk vatandaşından aldığı 'Milliyet farkı'nı konuşuyor!

Söz konusu otelin yabancılara çok daha uygun fiyatlı konaklama olanağı sunduğunu gören  bir vatandaş, İngiliz web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırdı.

Kayıt sırasında otel görevlisinin müşterinin Türk olduğunu fark etmesiyle 120 Euro “milliyet farkı ücreti" aldı.

Limak Lara Hotel yetkilileri, kayıt sırasında rezervasyon yapanın bir Türk olduğunu anlayınca kendisinden ekstra 120 Euro (4 bin 178 lira) fazla ücret aldılar. Faturaya "Milliyet farkı karşılığında tahsil edildi" notunu eklediler.  

Skandal olayda ilgili belgenin sosyal medyada paylaşılmasıyla olay geniş yankı uyandırdı, şair Nevzat Çelik dahil milyonlarca kişinin, ‘Kendi ülkemizde müstemleke muamelesi görüyoruz’ tepkisine neden oldu.

MHP lideri Devlet Bahçeli de oteli tehdit ederek, “Türk vatandaşından kaldığı otelde 120 Avro milliyet farkı alan sömürge kuklalarıyla görülecek işimiz vardır ve nefesimiz bunların siyasetteki ayaklarının ensesindedir.” dedi.

Türkiye'de 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin turizm verilerini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bir otelde yaşanan otel rezervasyonuna yönelik konu. İlgili otel Bakanlığımızca denetim yapıldı. İnceleme sonucunda misafir rezervasyonunun tesis tarafından konfirme edildikten sonra milliyet farkı şeklinde haksız bir gerekçe ile 120 Euro karşılığında ücret farkı alınması nedeniyle firmaya 54 bin 694 TL idari para cezası verildi. Firma tarafından alınan ücret farkı misafire iade edildi." dedi.

Bakan’ın açıkladığı cezanın ‘Türk milleti’ olmanın değeri bu mu olmalı tepkisini doğurarak daha büyük bir skandala aralık bıraktı. 54 bin lira bu tür oteller için çerez parası bile olmadığı bildirildi.

LİMAK’TAN AÇIKLAMA

İktidarı desteklemesiyle bilinen ve büyük ihaleler almasıyla tanınan Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Limak, ‘milliyet farkı’ ifadesiyle ilgili söz konusu Türk'ün arkadaşının Türkiye'de yaşayan bir Rumen olduğu gibi çarpık şu açıklamayı yaptı:

"Bugün medyada yer alan Limak Lara Otel ile ilgili bir haber nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Hepimizi üzen, teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan ‘milliyet farkı’ ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz. Amacını aşan bu ifadenin dikkatsizlik nedeniyle ve hassasiyetler öngörülemeden kullanılması hepimizi derinden üzmüştür. Hizmet verdiğimiz alanda eşitlik kavramına aykırı herhangi bir ayrımcı tutum ve davranış söz konusu olamaz. Habere konu olan yanıltıcı rezervasyon 14 Nisan 2024 tarihinde İngiltere üzerinden bir web sitesinden Türkiye’den iki kişi adına yapılmıştır. Misafirlerimiz otele geldiklerinde bir kişinin Romanya vatandaşı olduğu, rezervasyonun Türkiye’den yapılmış gibi gösterildiği, yanlış bilgi beyan edildiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine fiyat farkı oluştuğu misafirlerimize aktarılmıştır. Bölgesel ve dönemsel kampanyalar nedeniyle bu tür fiyat farkları oluşabilmektedir. Konu bu nedenle ortaya çıkan fiyat farkı iken tutarın ‘milliyet farkı’ olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir. Yanlış anlaşılan ifade nedeniyle en içten özürlerimizi tekrarlıyor, konuyu kamuoyun takdirine sunuyoruz. Saygılarımızla."

Söz konusu otelin deniz kıyısını da yasa dışı biçimde kapatarak halka yasakladığı biliniyor.

Gercekedebiyat.com

 

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)