UNESCO, 2014 yılını ölümünün 450. yılı dolayısıyla "Matrakçı Nasuh yılı" ilan etmiştir. 16. Yüzyılın bu evrensel bilimcisi (allâme-i cihân) UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezinin ortak etkinliğiyle anılacaktır.

 

Doğu'nun ünlü evrensel bilimcileri İbni Haldun, İbn el-Haytam, İbni Sinâ, Ömer Hayyam, Rabindranath Tagore; Batı'nın ünlü evrensel bilimcileri Leonardo da Vinci, Michelangelo, Galileo Galilei, Francis Bacon gibi 16. yüzyıl Osmanlı dünyası da çok yönlü bir bilim ve sanat insanı yetiştirmişti. Matematikten tarih yazarlığına, sanattan spora değin değişik alanlarda eserler vermiş olan Matrakçı Nasuh, 27 Kasım 2014 Perşembe günü Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi C-Blok Amfi’de (9.30-18.30) yapılacak sempozyumda değerlendirilecek.

 

Türk Edebiyatı Bölümünden Doç. Dr. Nuran Tezcan’ın düzenlediği etkinlikte açış konuşmalarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili, Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Halûk Dursun yapacaklardır.

 

İstanbul Üniversitesi emekli profesörlerinden ünlü sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Oxford Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Zeynep Yürekli-Görkay, Matrakçı Nasuh’un şehir minyatürleri üzerine konuşacaklar.

 

Matrakçı'nın haritacılığını Michigan Üniversitesi Osmanlı tarihi profesörü Gottfried Hagen anlatacak. Bilim tarihi profesörleri Feza Günergun (İstanbul Üni.), Melek Dosay Gökdoğan (Ankara Üni.) ve Yavuz Unat (Kastamonu Üni.) Osmanlı bilim dünyası hakkında ve matematikçi olarak Matrakçı Nasuh üzerine konuşmalar yapacaklardır. Osmanlı-Safevî münasebetleri üzerine Matrakçı'nın eserlerini de kullanarak yazdığı iki ciltlik kitap 2013'te Avusturya Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan Dr. Walter Posch, evrensel bilimcinin tarihçiliğini ele alacak. 29 Mayıs Üniversitesi'nden Dr. Davut Erkan, Matrakçı'nın Süleyman-nâme, Gazi Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı profesörlerinden İsmail Hakkı Aksoyak da savaş oyunlarını anlatanTuhfetü’l-Guzât başlıklı eseri üzerine konuşacaklardır.

 

Matrakçı Nasuh, değişik alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla yaşadığı yüzyılı aşmış bir kişidir. Onun günümüz edebiyatına yansımalarını edebiyat bilimci Prof. Dr. Kemal Özmen ele alacaktır. Kendi döneminde matrak sporunun “mucidi” olarak ünlenen Matrakçı Nasuh üzerine yapılacak etkinlik, 21. yüzyılda bu sporu dirilten Efkan Çalış (Dünya Matrak Derneği Başkan yardımcısı)  ve grubunun sunacağı matrak gösterisiyle sona erecektir.

 

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)