1994-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Kültür AŞ'deki koordinatörlük görevi sırasında yaptığı birçok ulusal ve uluslararası organizasyonlarıyla bilinen Çiftçi, özellikle Türk dünyası ile Türkiye arasında kurduğu önemli kültür sanat köprüleriyle tanınıyordu.

TRT Yönetim Kurulu üyeliğinden UNESCO'ya birçok kurumda kültür-sanat alanında önemli görevler yürüten çiftçi, son olarak Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri olarak görev yapmıştı.

Çiftçi, bu görevinden yakın zamanda ayrılarak, İstanbul'a geri dönmüştü.

CENAZE TÖRENİ PAZAR GÜNÜ

Akademik çalışmalarında, Jeopolitik ve Küreselleşme, Kültürlerarası İletişim, İstanbul Çalışmaları, Hermenötik, Rus ve Türk Dünyası, Diplomasi, İnsan-Sanat (poetika ve politika) ilişkileri üzerinde yoğunlaşan Çiftçi, bu konularla ilgili birçok ders verdi.

Çiftçi için pazar günü saat 12.00'de İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nde cenaze töreni düzenlenecek. Fatih Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Çiftçi'nin cenazesi, Gebze Aile Mezarlığı'na defnedilecek. Gerçek Edebiyat ailesi olarak, Bakü ziyaretimizde tüm etkinliklere bizi de davet eden, yakın ilgisiyle bizleri şaşırtan İrfan Çiftçi’ye Allah'tan rahmet, ailesi, dostları ve sevenlerine sabr-ı cemil diliyoruz.

İRFAN ÇİFTÇİ KİMDİR?

Araştırmacı-yazar. 27 Mayıs 1965, Arpaçay / Kars doğumlu. Dost, İlhan Mete gibi imzalar da kullandı. Yerlikavak İlkokulu (1977), Gebze Lisesi  (1983), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü (1990) mezunu. Bitirdiği fakültede 'Türkistan’daki Türk Cumhuriyetlerinde Sosyo-Ekonomik ve Siyasal Değişim' teziyle yüksek lisansını (1993), 'Uluslararası İlişkilerde ‘Öteki’ Kavramı ve AB-İKÖ İstanbul Buluşmasında Türk Modeli Söyleminin Gelişimi' teziyle doktorasını (2006) tamamladı.

MESLEK HAYATINA MUHABİRLİKLE BAŞLADI

Çalışma hayatına 1978’de Marmara Ekspres (Gebze) gazetesinde başladı. PİAR, İTO gibi kuruluşlarda araştırmacı ve editör, Güneş gazetesinde kültür-sanat servisi sorumlusu (1985), 2000’e Doğru dergisinde muhabirlik ve yazarlık (1985-87), Günaydın-Tan gazetelerinde gençlik ve kültür sanat sorumlusu (1988-89), İstanbul Üniversitesi ÖKM'de öğretim görevlisi ve sanat yönetmeni (1989-92), MÜSİAD Genel Merkezide basın danışmanı ve yayın müdürü (1992-94), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'de genel koordinatör (1994-99) aynı belediye bağlı Kültür İşleri Daire Başkanlığında genel koordinatör (2000-01) olarak çalıştı. 2001 yılından itibaren: İÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü. İÜ Edebiyat Kulübü, TYB (yedi yıl İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi, sekreter), UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Toplumbilim Komitesi, Avrasya Aydınlar Forumu (Türkiye temsilcisi) üyesidir.

PEK ÇOK KÜLTÜR-SANAT PROGRAMI YAPTI

Yazıları 1978'den itibaren yurt içinde Marmara Ekspres, Amatör Sanat, Fanatik,  Hürriyet Gösteri, Geniş  Zamanlar, 2000'e Doğru, Dergâh, İkindi Yazıları, Genç Dost,  Erguvan, Edebiyat, Matbuat, E Dergisi, Gece Nöbeti, Yeni Türkiye, Türk Diplomatik, Düşler Edebiyat, Düş Çınarı, Yeni Günaydın, Cumhuriyet Dergi, ve Yeni Şafak gibi dergi ve gazeteler ile yurt dışında 525. Gazete, III. Sektör, Hazer, Yol, Günay, İntertürk, Bremen Art, Kazan Utları, Litaratura gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Kanal 7 (1997-99) ve STV’de (1998) kültür-sanat programları hazırlayıp sundu.

DERLEME ESERLERİ: Fatih ve Fetih (İbrahim Kiras'la birlikte, 1998), Yaşasın Cumhuriyet Sergileri (Burçak Evren ile, 1998), Üç İstanbul (Burçak Evren'le birlikte, 1999).

Gerçek  Edebiyat

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)