Son DakikaNiğde'de 10 odalı doğal mağarada peynir üretimine başlayan Recai Erbişim Niğde Mavisi peynirini uzun süren ARGE çalışmaları sonucunda üretmeyi başardı.

Erbişim, "Burada peynir AR-GE çalışmaları yapıyoruz Niğde Valisi Yılmaz Şimşek beyin destekleriyle. Aşağı yukarı 2 yıldır AR-GE çalışmaları yapıyorduk şuanda da 4 çeşit peynirimiz belli bir seviyeye geldi 2 çeşit şuanda AR-GE çalışması devam eden peynirimiz var. Niğde Mavisini biz derinin içerisinde yapıyoruz. Birde onun deride olmayıp kalıplara döktüğümüz bir formu var. Rokfor peynirine benzeyen bir tip fakat Niğde Mavisi dediğimiz peynir Niğde'de 30-40 yıl önce atalarımızın, dedelerimizin üretmiş olduğu, deriye ya da çömleklere bastıkları peyniri küflendirerek yedikleri peynir doğal antibiyotik. Peynirin üzerinde önce beyaz bir küf oluşuyor sonra bu küf maviye dönüyor sonra da kırmızıya dönüyor. Bunlar bir çeşit mantar ve mantarlar karanlık ortamda gelişen bir küflendirme yöntemi ile elde edilen Niğde Mavisi." dedi.

Niğde mavisinin ihraç edilmesi hedefleniyor. Doğal ortamda sağlanan uzun küflenme süresi ile Niğde Mavisinin aromasını güzelleşiyor, mavi rengin almasını sağlıyor.

Yedi ayın sonunda lezzetlenen ve rengini alan Niğde Mavisi, 12 derece sıcaklığa sahip yüzde 99 civarında da nem bulunan doğal mağarada doğal bir antibiyotiğe dönüşüyor.

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)