Filmleriyle ünlü yönetmen Werner Herzog bu kez roman yazdı

Üstelik filmlere konu olan Japonasker Odona’nın romanını.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Filipinler'deki Lubang Adası'nda görevlendirilen ve imparatorluk ordusu dönene kadar ne pahasına olursa olsun adayı savunmaktan vazgeçmemesi söylenen Japon askeri Onoda, Don Quijote'vari mücadelesinde pes etmek bilmeden aylarca, yıllarca, on yıllarca direnir. Savaşın çoktan bittiğinden ve dünyadaki gelişmelerden tamamen habersiz olan askerin, zamanla dilini çözdüğü ormanda sabırla beklediği tek bir haber vardır: Japonya'nın zaferi.
 
Görevlendirildiği adada yılmadan 29 yıl geçiren asker Onoda'nın filmlere ve kitaplara birçok kez konu olan gerçek hikâyesini bu kez büyük sinemacı Werner Herzog anlatıyor.

"Muhteşem bir ilk roman."
The New Yorker
 
"Titizlikle yazılmış lirik bir hikâye… Herzog, baş döndürücü gerçeklere yönelik hummalı arayışında, okurlara insanın çılgınlığına, özdisiplinine ve tahakkümüne açılan bir kapı sunuyor - kesinlikle hayatının eseri."
The Washington Post
 
"Alanı dar ama verimli bu türün ustasından, saplantıdan deliliğe varan çarpıcı bir öykü."
Kirkus Reviews

WERNER HERZOG’UN HAYATI WERNER HERZOG KİMDİR?

5 Eylül 1942'de Münih'te doğdu. Ailesi İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Bavyera'da bir köye sığınan ve zor şartlarda büyüyen Herzog 20'li yaşlarında ilk filmlerini finanse edebilmek için bir çelik fabrikasında kaynakçı olarak gece vardiyalarında çalıştı. İlk uzun metrajlı filmi Lebenszeichen'la (1968) Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı ödülünü aldı. Yeni Alman Sineması'nın öncülerinden olan Herzog Aguirre, der Zorn Gottes (1972), Stroszek (1977), Nosferatu: Phantom der Nacht (1979), Fitzcarraldo (1982), Mein liebster Feind (1999), Grizzly Man (2005), Rescue Dawn (2006) Encounters at the End of the World (2007) gibi film ve belgesellerle Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü dahil birçok ödüle layık görülerek sinemadaki yerini sağlamlaştırdı. Aynı zamanda opera yönetmenliği yapan Herzog, aralarında Buzda Yürüyüş'ün (1978) de bulunduğu otobiyografik eserler yayımladı. 2021'de yayımlanan Dünyanın Alacakaranlığı yazarın ilk romanı.

PINAR AKKOÇ KİMDİR?

1985'te Almanya'nın Bocholt kentinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Almanya'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda lisans eğitimi aldı. Aynı üniversitenin Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2012'den bu yana öğretim üyesi. Eşzamanlı olarak çeviri çalışmalarına devam ediyor.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)