Evcil hayvanlardan köpek yüz yılın başına kadar birinci sıradaydı. Son elli yıldan sonra kediler evlerimizin birinci sırasındaki dostlarımızdan oldu, köpekler ikinci sıraya düştü.

Fotoğraf makinesi ve hele cep telefonu çıkınca da bu dostlarımızın bin bir güzelliğini paylaşmak gelenek adeta ‘takıntı’ haline geldi.

Britanya’nın Bradford kentindeki National Science and Media Museum’ın yeni sergisi A History of Photography (Through Pets) (Evcil Hayvanlarla Fotoğrafçılık Tarihi), bu takıntının 1830’lara kadar uzandığını gösteriyor.

A History of Photography (Through Pets)’de, fotoğrafçılık tarihi boyunca farklı dönemlerde kullanılmış işlemler ve tekniklere örnek gösterilebilecek çeşitli evcil hayvan fotoğrafları bulunuyor. Photography and Photographic Technology sergisinin küratörü Ruth Quinn, fotoğrafçılığın tarihsel gelişiminin, sergideki evcil hayvan fotoğrafları üzerinden gözlemlenebileceğini belirtiyor.

Sanatçı J. M. Burbank tarafından çekilen serginin ilk görseli “Head of Cat”de Burbank, William Henry Fox Talbot’un 1834’teki buluşu gümüş bazlı fotoğrafçılıktaki negatif/pozitif sürecini kullanarak bir kediyi resimledi.

Bu işlem eserde yumuşak gölgeli bir görüntü yaratıyor. Bu da eserin yüksek kontrastlı bir fotoğraftan çok kurşun kalemle çizilmiş gibi görünmesine neden oluyor. Zamanı için başarılı bir teknolojik deneme olan bu işlem, Burbank’in fotoğrafçılık tarihine bıraktığı bir iz olarak akıllarda kalıyor.

Baskı Kopyası, J. M. Burbank, “Head of Cat” (c. 1830s), A History of Photography (Through Pets) (© Science Museum Group Collection)

 

1860’lardan sonra çekilmiş “The Old Batchelor” isimli fotoğrafta, bir kedi yanında bir bardak ve tıpalı şarap şişesiyle bir şarap fıçısının üstünde görünüyor. Bu fotoğraf, aile ve arkadaşlarla paylaşılmak üzere tasarlanan, döneminin popüler fotoğraf tarzı örneği kabul edilir. Kartının kendine özgü kahverengi tonu ise bu fotoğrafın albümin işlemi kullanılarak üretildiğini gösteriyor. Yani ince bir kağıt tabakası ve yumurta akı kullanarak fotoğraf basma tekniğini. Albümin baskılar keskin ve zengin bir görüntü üretirdi.

Henry Pointer, “The Old Batchelor” (post-1860s) 

19 Şubat 2024 tarihinde açılan A History of Photography(Through Pets), farklı dönemlere ait birbirinden farklı evcil hayvan fotoğrafları sergilerken aynı zamanda fotoğrafçılık tarihine ve tekniklerine ilişkin bilgiler de veriyor.

Ancak sergiyi gezenler için fotoğraf tekniklerinden çok ilk kedi ve köpek fotoğrafları daha çok ilgi görüyor.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)