Steinmeier’in Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı ilk ziyaret, Almanya ile üst düzeyli temasların devamlılığı ve ikili ilişkilere karşılıklı atfedilen önemin göstergesi olarak görülüyor.

Almanya Büyükelçiliğinin Tarabya'daki tarihi yazlık rezidansında, iş dünyası, gazeteci, siyasetçi ve spor dünyasından kişilere verdiği davette 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve emekli Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşen Steinmeier, Tarabya'daki davet programının ardından Beyoğlu'ndaki Masumiyet Müzesi'ne geldi.

Burada kendisini kapıda karşılayan yazar Orhan Pamuk ile bir süre sohbet eden Steinmeier, sonra müzeyi gezdi.

ORHAN PAMUK ZİYARETİNDE ANTİKACI DÜKKÂNINDAN PROTESTO

Almanya Cumhurbaşkanı Orhan Pamuk’la müzede bir saat kaldı. Ancak ne konuşulduğu bilinmiyor.

Ziyaret sırasında, müzenin karşısındaki antikacı dükkanının  Camına Filistin ve Türk bayrağı asılan dükkanda, Almanca "Sayın Federal Başkan, Gazze'deki katliamı durdurun" yazılı döviz asıldı. Steinmeier'in müzeye gelişi sırasında dükkandan, yüksek sesle "Leve Palestina" (Yaşasın Filistin) şarkısı çalındı.

STEİNMEİER’İN GEZİSİNE TEPKİLER

Steinmeier’in Türkiye gezisine İstanbul’dan başlaması, sonra Gaziantep’e gidecek olması en son gün Ankara’ya uğrayıp Anıtkabir’e gidecek olması tepkilere neden oldu.

Steinmeier’in ayrıca, görüştüğü kişilerin hükümet dışında Abdullah Gül ve Feridun Sinirlioğlu gibi emekli ya da muhalif insanlar olması alternatif başkent ve alternatif hükümet kuşkusu doğurdu.

“Ülkelerin cumhurbaşkanı -başbakanı ya da dışişleri bakanı-başka bir ülkeye ziyareti sırasında o ülkede istediği kente gidip kişiyle görüşebiliyor mu?” diye soran sosyal medya kullanıcıları “Bizim bildiğimiz, önce ülkenin başkentine inilir. Ülke cumhurbaşkanınca törenle karşılanır, vali tarafından değil! Sonra ikinci kentlere belli bir ‘prosedür’ doğrultusunda ve ziyaret edilen ülkenin bilgisi dahilinde gidilir.”

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)