İncil'in bilinen sözüdür: Kılıçla yaşayan kılıçla ölür. Aynı şey sanata olan bağlılığıyla yaşayan sanatçılar için de söylenebilir. Sanatçıların bazen esrarengiz, ikonoklastik veya bohem yaşam tarzları hakkında çok şey söylense de, aynı zamanda onların trajik, ironik ve hatta şiirsel ölüm biçimlerine karşı da yadsınamaz bir hayranlık vardır.

Jim Moske, kendi dönemlerinde tanınmayı başaran sanatçıların, belirsiz karakterlere sahip sanatçılardan daha saygın ölüm ilanları aldığını belirtiyor. (aksi belirtilmediği sürece tüm görseller Jim Moske, Sanatçıların Ölümleri, Blast Books'un izniyle)

Zamanının çoğunu New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi'nin arşivlerinde geçiren Jim Moske'nin yeni kitabı Sanatçıların Ölümü (2024), 1906'dan 1929'a kadar sanatçıların ölüm ilanlarının unutulmayacak ve komik bir toplamını bir araya getirerek son derece önemli sanatçıların izini sürüyor.  

Moske, Hyperallerjik'e şunları söyledi: "Bu ölüm ilanlarına ilgimi ilk ateşleyen şey, manşetlerindeki kasvetli şiirdi; bunun 20. yüzyılın başlarındaki enerjik editoryal tarzın tipik bir örneği olduğunu öğrendim. Örneğin şu ilan: 'İKİ SANATÇI HAYATINA KURŞUNLA SON VERİYOR'. Daha sonra, not defterlerini daha derinlemesine araştırdıkça, pek tanınmamış sanatçıların genellikle ölümlerinin tuhaf yönlerini vurgulayan belirsiz ölüm ilanlarıyla, dönemin tanınmış sanatçılarına yönelik saygılı ve hayata odaklanan ölüm ilanları arasındaki zıtlık beni büyüledi.

M. Modiglieni'nin ölüm ilanı (Amedeo Modigliani ile karıştırılmamalıdır)

Golf sahasındaki bir ölümden lobide düşerek ölmeye ve çeşitli üzücü durumlara kadar çeşitli sanatçı ölümleri.

Bu ölümler, mağaralarında çarçur eden meteliksiz bohemlerden zamansız kazalara, en iğrenç cinayetlerden ya da geriye dönüp bakıldığında neredeyse romantik görünecek kadar yaygın olmayan hastalıklardan oluşuyor.

Maalesef ama şaşırtıcı olmayan bir şekilde intihar nedeniyle ölenler de var. Başlangıçta ölüm ilanlarını toplayan The Met küratörü Arthur D'Hervilly, yalnızca ölümlere odaklanmadı ve dönemin sanatçılarıyla ilgili tüm ilgili haberleri albümlere ayırdı. Ancak Moske'nin selefinin uzun süredir terk ettiği not defterlerinin sayfalarını çevirmesini sağlayan şey, sanatçıların ölümüyle ilgili tuhaf derecede büyüleyici dildi.

Moske, "D'Hervilly, Raphael ve Vermeer gibi şöhretleri kendilerinden çok daha uzun süre yaşayan sanatçıların başyapıtlarıyla çevrili büyük bir müzede çalışıyordu" dedi.

Moske şöyle devam etti: "Aynı zamanda kendisi de küçük yeteneklere sahip bir sanatçıydı ve eserlerinin asla bir Met galerisine asılmayacağını bildiği çok sayıda isimsiz New York yaratıcısının arkadaşı ve destekçisiydi. Hepsinin - ünlü ve bilinmeyen - ölüm ilanlarını topladı ve zamanının en karanlık isimlerinin bile The Met arşivlerinde korunmasını sağladı."

 

 

Jacopo Zucchi'ye atfedilmiştir, “Giorgio Vasari” (c. 1571–74), ahşap üzerine yağlıboya. Vasari, Raphael'in biyografisini yazan kişiydi ve ünlü sanatçının aşırı seksten öldüğü iddiasının da kaynağıydı.

Bu ölüm ilanları, kendi zamanlarında bir şekilde gazete sütunlarında yer almayı hak edenleri temsil ediyor, ancak çoğu artık tarihin içinde kaybolmuş durumda; bu da kişinin yaşamı boyunca kazanılan itibarın bile ölümden sonra kaybolabileceğini kanıtlıyor. Gerçekten ölümsüz olanların sayısı azdır ve belki de yalnızca uzun bir geçmişe bakıldığında tanınabilir.

Hatta bazılarının mirası ölümden sonra biraz parlatılmış bile olabilir. İtalyan ressam ve mimar Raphael'in biyografisini yazan Giorgio Vasari, sanatçının "aşk zevklerini her türlü ölçünün ötesinde takip ettiği" ve 1520'deki özellikle sıkı bir ilişkinin "her zamankinden daha aşırı" olduğu ve ardından Raphael'in acı çekerek öldüğü haberine yer verdi.  

Bu hikâye, sanat eleştirmeni Robert Storr'un giriş niteliğindeki makalesiyle bizi, bir sanat yazarının sanatçının itibarını güçlendirecek kozmik güce sahip olduğunu hayal etmeye yöneltmesin diye, meslektaşları için alçakgönüllü bir kehanet içeriyor.

Storr şöyle yazıyor: "Daha çok övülen sanatsal kahramanları ya da zamanın ruhu adına konuştuklarını iddia etmelerine rağmen, sanat eleştirmenleri nadiren tam kıyafetli ölüm ilanlarını alırlar ya da hak ederler."

Bu durum, başkalarının çalışmalarını işlemeye ve korumaya mahkûm olan arşivcinin de aynı kaderin başına gelip gelmeyeceğini merak etmeye sevk ediyor insanı.

Jim Moske, The Met'in görüntüleme odasında kendi portresini çekiyor. (fotoğraf Jim Moske'nin izniyle)

Moske, "İnsanlar arşivci olduğumu öğrendiğinde bazen kendi yazılarımın, belgelerimin, dijital fotoğraflarımın, kitaplarımın ve kayıtlarımın kusursuz bir şekilde düzenlenip korunup korunmadığını soruyorlar" dedi. “Aslında kişisel hayatımda aralıksız tasfiye yapıyorum, çok az biriktiriyorum ve hiçbir koleksiyona sahip değilim.”

Gelecek nesil merak peşinde koşan arşivciler için kayıp daha da büyük olacak!

Tartışmalı hayatlardan adaletsiz sonlara kadar sanatçılar kendi yollarını çizerler.

Ölüm ilanına göre açlıktan ölmenin ortasında son bir otoportre çizen Bayan Ella Finley için son bir selfie.

Kaynak: https://hyperallergic.com

Sarah Rose Sharp
(Detroit merkezli bir yazar, aktivist ve multimedya sanatçısıdır. Detroit Sanat Enstitüsü de dahil olmak üzere New York, Seattle, Columbus ve Toledo, OH ve Detroit'te çalışmalarını sergiledi. Öncelikle sanatçı ve izleyicinin sanat yapma ve sanatla ilgilenme deneyimleriyle ilgileniyor ve post-endüstriyel ve yeniden gelişen şehirlerdeki çağdaş sanatın durumu hakkında sürekli araştırmalar yürütüyor.)
Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)